دوره های آموزشی و پیش نیاز

از آن جائی که سازمان فنی و حرفه ای در واقع مهم ترین کانون مهارتی و کاربردی کشور و مرتبط با سازمان کار(ILO) بوده و به عضویت رسمی سازمان جهانی آموزشهای مهارتی (TVTO) درآمده است، لذا متولیان و برنامه ریزان آموزشهای حرفه ای توان یابان در رعدالغدیر تصمیم گرفتند تا همه ساله محتویات دوره های ارائه شده به توان یابان را مورد بازبینی و تجدید نظر قرارداده و پس از ارزیابی، ضمن تاکید بر دوره های مفید قبلی؛ اقدام به ارائه دوره هایی نوین وکارآمد و منطبق با نیازهای روز جامعه نمایند.

با افزایش سرمایه گذاریهای مادی و معنوی، توسعه ابزار و تجهیزات و به طور کلی سرمایه فیزیکی ، اقدام به تربیت نیروی انسانی نوینی با هدف ایجاد زمینه های مناسب حضور اجتماعی توان یاب ها در جامعه و یا نمایش توانمندیهای آنها از طریق ارائه و تولید آثار فاخر آنها را نمود.

دوره های آموزش فنی و حرفه ای در موسسه نیکوکاری رعدالغدیر، بر اساس مجوز اخذ شده از سازمان فنی و حرفه ای در سه زمینه اصلی "فنآوری اطلاعات"، "طراحی دوخت"و" صنایع چوب" ، می باشد که بر اساس استانداردها و واحدهای درسی سازمان مذکور به توان یابان ارائه می شود .

 

هدف از ارایه دوره های آموزشی:

هدف از ارائه این آموزشها ، افزایش توانمندی های علمی ، مهارت ، قدرت درک توان یاب ها و انجام مطلوبتر کار در محدوده وظایف شغلی آنها در آینده است .

از آنجایی که موضوع بیکاری یکی از مهمترین مشکلات افراد به ویژه معلولین در جامعه است و یکی از دلایل بیکاری توان یابان عزیز در کشور ما فقدان وجود مهارتهای مورد نیاز بازار کار از سوی جویندگان کار می باشد ، انتظار می رود ارائه آموزشهای مهارتی بتواند نقش به سزایی در کاهش نرخ بیکاری این عزیزان ایفا کند.

در واقع ویژگی این آموزشها ، نوعی پرورش "کارآفرین" است ، به این معنی که افراد پس از کسب دانش، مهارت و تخصص فنی ، قادر خواهند بود که فرصتهای شغلی مناسبی را به دست آورند و یا در نهایت فرصت شغلی ایجاد نمایند.

آموزشهای کار محور:

کار محور بودن آموزشهای فنی و حرفه‌ای در رعد الغدیر؛ فرایند یادگیری فراگیران را از طریق محیطهای کاری،آموزشی تسهیل وکار در منزل برای آنها ایجاد می کند. این آموزشها به عنوان یکی از عناصر کلیدی پیشرفت اقتصادی آنها محسوب شده و جزو مهمترین عوامل موثر در موفقیت توان یابان عزیز تلقی می شود .

به جز بعد اقتصادی، نقش آموزشهای فنی و حرفه ای در تحولات اجتماعی و فرهنگی به ویژه در رشد و بهبود فرهنگ کار حائز اهمیت است .

کاهش سطح بیکاری، میزان اعتبار بین الملی مدارک فنی و حرفه ای ، کاهش معضلات اجتماعی، کاهش تبعات منفی بیکاری، بازسازی و نوسازی امکانات آموزشی، توانمندسازی توان یاب ها برای زندگی بهتر، افزایش سلامت جسمی و روانی، افزایش امید به زندگی، توسعه عرصه های زندگی مانند کار و حرفه ، بهبود روابط اجتماعی و مناسبات انسانی ، انتقال ارزشها و هنجارهای اجتماعی ، جامعه پذیر نمودن افراد از جمله پیامدهای این آموزش ها است .

برنامه ریزان آموزشی موسسه خود از مهارتهای حرفه ای استاندارد شده در سازمان فنی و حرفه ای برخوردار هستند و به جهت ارتقا سطح توانمندیهای توان یابان عزیز برای رقابت بهتر در جامعه و کسب شغل مناسب اقدام به ارائه دروسی چون زبان انگلیسی و سایر دوره های هنری و صنایع دستی نیز نموده است .

دوره های آموزشی موسسه

دوره های مختلف آموزشی که در موسسه برگزار می شوند عبارتند از :

آموزش رایانه

در گروه رایانه همراه با آموزش دوره­هاي مختلف رايانه و اعطاي گواهينامه هاي آموزش فني و حرفه­اي سعي شده است كه آموزش به سمت اشتغال كارآموزان جهت دهي شود . براي مثال در این آموزشها بر نرم افزارهاي روز آمد و كاربردي در كنار آموزش دوره هاي مهارتهای منشيگري و کارگاه آموزشی چاپ و گرافیک تاکید شده است.

برای آموزش دوره های رایانه از مجرب ترین مربیان رایانه، که علاوه بر داشتن مدارک دانشگاهی در زمینه دروس مرتبط؛ دارای کارت معتبر مربیگری بوده و ترجیحا دوره ی پداگوژی را نیز گذارنده باشند، استفاده می شود.

تا کنون چندین آزمون آموزشهای فنی و حرفه ای از توان یابان در محل موسسه برگزار شده و بیش از 90% کارآموزان نمره قبولی اخذ کرده اند .

دوره هاي آموزشی هنر

در گروه آموزشهاي هنر سعي شده با برنامه هاي آموزشي متنوع و روز آمد؛ گام مهمي در باره يكي از مهمترين اهداف موسسه، يعني شناسايي رشته­هاي جديد آموزشي هنر، برداشته شده و در جهت برگزاري اين برنامه های آموزشی مطابق با نياز و تقاضاي بازار کار و جامعه، تلاش شده است .

دوره های آموزشی هنر با توجه به توانمندی های جسمی و روانی و علاقه مندیهای کارآموزان؛ در هر ترم تحصیلی بر اساس میزان استقبال کارآموزان از این دوره ها برگزار می شود .

در کلاسهای هنری علاوه بر انجام آموزشها مطابق استاندارد فنی و حرفه ای سعی شده است محیطی آرام، شاد و صمیمی ایجاد شود تا کارآموزان با علاقه و انگیزه ی لازم از این کلاسها استفاده نمایند.

جلسات فوق برنامه

با توجه به نیاز کارآموزان به مشاوره فردی و گروهی جهت ارتقاء انگیزه، اعتماد به نفس ، آرامش روانی، یافتن راههای مقابله با مشکلات زندگی ، کنار آمدن با معلولیت خود و... جلسات متعدد مشاوره های فردی و جلسات مشاوره گروهی (حداقل یک جلسه در هفته) با حضور مشاورین و کارشناسان موسسه برگزار شد.

به منظور افزایش روحیه ی نشاط و شادابی و همدلی در کارآموزان برنامه های اردوهای زیارتی و تفریحی ، سینما، نمایشگاه و ... نیز برای کارآموزان تدارک دیده شده است .