شناسایی ۴ هزار مادر با فرزند بی شناسنامه فقط در ۲ روز

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سرشماری هشمهریان بی شناسنامه به زودی در همه شهرها آغاز می شود.
«همشهریان بی شناسنامه» یعنی کسانی که از مادران ایرانی و پدران غیر ایرانی متولد شده اند این روزها بیشتر از همیشه مورد توجه قرار گرفته اند. ابهام بزرگ در رابطه با این موضوع آمار و تعداد دقیق این افراد بوده است. تا کنون اظهار نظر ها در رابطه با آمار این کودکان از۲۰۰ هزار تا یک میلیون نفر متفاوت بوده است. برای ابهام زدایی از این آمار،چند روزی است که وزرات رفاه سرشماری این افراد را با کمک سامانه پیامکی آغاز کرده است.
پروژه ملی «سرشماری زنان ایرانی دارای همسران غیر ایرانی» بر عهده موسسه نیکوکاری رعدالغدیر گذاشته شده که تنها مرکز کارآفرینی و اشتغال معلولان در زمینه IT,ICT و اپراتوری مراکز پیام می باشد.در این موسسه اپراتورها ،معلولان جسمی حرکتی هستند که آموزش های لازم را دیده اند و پیش از این، طرح های ملی دیگری در شناسایی بیماران خاص و ثبت اطلاعات طرح هدفمندی یارانه ها را بر عهده داشته اند.
علیرضا آتشک مدیر این موسسه درباره طرح سرشماری همشهریان بی شناسنامه می گوید:« طرح هایی که برای فقر زدایی در وزارت رفاه دنبال می شود، طوری برنامه ریزی شده که در مراحل اجرا نیز، به ریشه کنی فقر کمک کند. این طرح به صورت پایلوت از شهر قم آغاز شده و مادرانی که بچه های بی شناسنامه دارند باید کد ملی شان را به سامانه ۲۰۰۰۱۹۵ پیامک کنند. پس از ارسال پیامک،ما برای آنها پیامک تایید ارسال می کنیم. البته اگر پیامک های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشند پیامک را دریافت نخواهند کرد. اما همکاران ما ظرف مدت حداکثر ۱۰ روز حتما با آنها تماس خواهند گرفت.»

پیامک از عراق

آتشک درباره نحوه اطلاع رسانی در مورد این طرح می گوید:« پایلوت شهر قم است و موضوع از طریق رسانه ها به صورت جامع از طرق صدا و سیمای استانی اطلاع رسانی شده است. اطلاع رسانی به گونه ای بوده که ما فقط در دو روز ابتدایی اجرای طرح در شهر هم بیش از ۴ هزار پیامک دریافت کرده ایم. با اینکه این طرح تنها در شهر قم در حال اجرا است .در شهر های دیگر اطلاعات از طریق فضای مجازی به دست مادران ایرانی رسیده اما روال کار اطلاع رسانی از طریق شبکه های خبری استانی و رسانه ها رسمی است که در زمان مناسب این اطلاع رسانی انجام می شود. این موضوع البته دامنه زیادی دارد. حتی برخی از زنان ایرانی از عراق برای تعیین تکلیف هویت فرزندان شان پیامک فرستاده اند. حتی افرادی داریم که در نقاط مرزی ساکن بوده و با وجود اینکه پدر ومادر ایرانی هستند اما فرزندانشان شناسنامه ندارد. فعلا در حال سرشماری هستیم و پاسخگویی به آنها در مرحله دوم است که چه خدماتی قرار است به آنها ارائه شود.»
طبق آماری که مدیر این طرح در اختیار همشهری قرار داده تا اکنون اپراتورها با ۱۰۰۰ مادر در شهر قم تماس گرفته اند.اطلاعاتی از جمله جنسیت فرزندان، سن، گواهی تولد، تحصیل، طلاق و ملیت همسر از این مادران ایرانی پرسیده شده، است. نکته قابل تامل در این سرشماری، پیش بینی ها از تعداد فرزندان بوده است .در حالیکه پیش از آغاز اجرای طرح بین ۳ تا ۴ فرزند در هر خانواده پیش بینی می شد،اما تماس های تلفنی نشان داد که خیلی از خانواده ها حتی ۸ فرزند دارند. به گفته اپراتورهای مرکز پیام رعد الغدیر مهمترین سوال های این مادران بعد از چگونگی دریافت اوراق هویتی برای فرزندان شان،مربوط به ادامه تحصیل و دریافت یارانه می شود. پیش از این احمد میدری معاون وزیر رفاه اجتماعی به همشهری گفته بود این سرشماری ۳ ماهه تمام می شود.حالا ۱۰۰ اپراتور در موسسه نیکوکاری رعدالغدیر روزانه هزاران پیامک را پاسخ می دهند تا این وعده محقق شود.شناخت تعداد این افراد گام اول و مهم در حل مشکلات آنهاست…
تا لحظه تنظیم خبر ۱۰۰۰۰ پیامک از سراسر کشور دریافت شده است که نشان دهنده روند صعودی استقبال مخاطبین این طرح ملی می باشد

منبع : همشهری

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

میز خدمت مدیران سامانه جانبازان و معلولان در موسسه رعد الغدیر

نشست صمیمانه مدیران سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان با مشترکین و مدیران موسسه نیکوکاری رعد الغدیر به منظور  شناسایی مسائل و بهبود نحوه خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل به مشترکین در سالن کنفرانس رعد الغدیر برگزار شد.

مطالعه خبر

بیست و پنجمین مرکز رعد الغدیر در چابهار افتتاح خواهد شد

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر با هدف دسترس پذیری امکانات توانبخشی و آموزشی در مناطق محروم، توسعه عدالت اجتماعی و توانمندسازی افراد معلول در سراسر کشور، بیست و پنجمین مرکز مشابه خود را در چابهار  راه اندازی کرده است.

مطالعه خبر