از تشکیل کمیته اشتغال معلولان در وزارت کار تا راه اندازی فراکسیون معلولان در مجلس

نشست خبری روز جهانی معلولان که با موضوع بررسی ارزش‌ها و دستاوردهای اشتغال معلولان در مرکز رعدالغدیر و با حضور مسئولان برگزار شد اگر چه با حاشیه هایی همراه بود اما خبرهای خوبی برای جامعه معلولان داشت.

از تشکیل کمیته اشتغال معلولان در وزارت کار تا راه اندازی فراکسیون معلولان در مجلس

به گزارش خبرنگار گروه جامعه خبرگزاری فارس همزمان با هفته جهانی معلولان، نشست خبری بررسی ارزش ها و دستاورهای اشتغال معلولان با حضور نمایندگان مجلس، عضو شورای شهر تهران، فعالان حوزه معلولان و مسئولانی از بهزیستی و شهرداری برگزار شد. هر چند این نشست خبری به دلیل عدم حضور به موقع مسئولان با دلخوری‌هایی از طرف نمایندگان جامعه معلولان همراه بود، اما این نشست با همه دلخوری ها دو خبر خوب برای جامعه معلولان داشت.

اولین خبرخوب اینکه معاون توسعه و اشتغال وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در این نشست خبری از آغاز به کار کمیته مخصوص اشتغال معلولان در وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی خبر داد و گفت:‌ اولین جلسه این کمیته هفته آینده تشکیل می‌شود.

محمود بیرانوند از سازمان بهزیستی، سازمان‌های مردم‌نهاد و همه دستگاه‌ها و سازمان‌های دولتی درخواست کرد که در بررسی ظرفیت‌ها، چالش ها و نیازسنجی اشتغال معلولان با این کمیته همکاری کند.

خبر خوب دیگر این نشست را عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی مطرح کرد. فاطمه قاسم‌پور از راه‌اندازی فراکسیون معلولان در مجلس یازدهم همزمان با هفته جهانی معلولان خبر داد و گفت: جزئیات این خبر به زودی اعلام خواهد شد.

در این نشست نمایندگان جامعه معلولان چالش‌ها و فرصت‌های اشتغال معلولان را بررسی و گلایه‌های خود را با مسؤولان در میان گذاشتند.

علیرضا آتشک، مدیرعامل مؤسسه رعد الغدیر در صحبت هایش به نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه معلولان اشاره کرد و گفت: مؤسسه‌هایی مثل رعد الغدیر بازوی توانمند حاکمیت هستند. در این مؤسسه بیش از ۲۰۰ معلول مشغول به کار شدند و اگر ظرفیت‌ها و فرصت‌های مورد نیاز در اختیار ما و دیگر فعالان حوزه اشتغال معلولان قرار داده شود شاهد افزایش اشتغال تعداد بیشتری از معلولان نیز خواهیم بود.

کامران عاروان، مدیرعامل جامعه معلولان ایران به افزایش معضل بیکاری معلولان پس از کرونا اشاره کرد و گفت: طبق برآوردهای غیررسمی در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد معلولان بیکار هستند و بسیاری از معلولان شاغل هم درآمدی بسیار پایین‌تر از حداقل حقوق کار دارند . تبعیض شغلی، عدم امنیت شغلی و عدم ارتقاء شغلی از چالش‌های پیش‌روی معلولانی است که در مراکز خصوصی مشغول به کار هستند و امیدواریم مسئولان چاره ای برای این مشکلات بیندیشند.

در ادامه این نشست مدیرعامل کانون توانا از غربت جامعه معلولان گفت و عنوان کرد: امیدواریم مسؤولان حاضر در این نشست صدای معلولان را به گوش همه برسانند.

محمدرضا طاهری‌پور به اجرای کمتر از ۳۰ درصد قانون جامع دفاع از معلولان اشاره کرد و گفت: بودجه سازمان بهزیستی برای اشتغال معلولان بودجه قابل توجهی نیست.

وی به مشکل دیگری در حوزه اشتغال معلولان اشاره کرد و گفت: طبق قانون، معلولان یک تا ۶ سال برای بازنشستگی ارفاق دارند یعنی بسته به شرایط می توانند از یک تا ش سال زودتر بازنشست شوند. اما این اجحاف در حق معلولانی می‌شود که در مراکز خصوصی مشغول به کار هستند و کارفرما با این توجیه که دولت بودجه‌اش را نمی‌دهد قانون ارفاق بازنشستگی را برای شاغلان معلول اجرا نمی‌کند.

در ادامه نشست خبری سوده نجفی عضو شورای شهر تهران ضمن تشکر از مؤسسه رعد الغدیر که در حوزه اشتغال معلولان گام‌های بلندی برداشته است به چالش های حوزه اشتغال معلولان اشاره کرد و گفت: عدم شناخت کافی مسؤولان از معلولان و مشکلات آنها یکی از معضلات اساسی در حوزه معلولان است که منجر به اتخاذ تصمیمات نادرست می‌شود. انباشت قوانین و عدم ضمانت اجرای قوانین در حوزه معلولان هم از مشکلات دیگر جامعه معلولان است.

این عضو شورای شهر تهران در ادامه خبر خوبی را به معلولان داد و گفت: بنده به عنوان رئیس کمیسیون سلامت شورای شهر تهران این نوید را بدهم که در بند بند بودجه امسال شهرداری پیوست معلولان گنجانده شده است.

پس از پایان نشست مسؤولان از مرکز پیام و کارگاه صنایع دستی مؤسسه رعد الغدیر بازدید کردند.

 

منبع خبر: خبرگزاری فارس/ ۱۰ آذر ۱۴۰۰

http://yun.ir/xui4j

 

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

میز خدمت مدیران سامانه جانبازان و معلولان در موسسه رعد الغدیر

نشست صمیمانه مدیران سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان با مشترکین و مدیران موسسه نیکوکاری رعد الغدیر به منظور  شناسایی مسائل و بهبود نحوه خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل به مشترکین در سالن کنفرانس رعد الغدیر برگزار شد.

مطالعه خبر

بیست و پنجمین مرکز رعد الغدیر در چابهار افتتاح خواهد شد

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر با هدف دسترس پذیری امکانات توانبخشی و آموزشی در مناطق محروم، توسعه عدالت اجتماعی و توانمندسازی افراد معلول در سراسر کشور، بیست و پنجمین مرکز مشابه خود را در چابهار  راه اندازی کرده است.

مطالعه خبر