انتشار ۱۱ کتاب توسط دختری با بیمار فلج مغزی

هانیه همیشه با لبخند وارد موسسه نیکوکاری رعد الغدیر می شود. او یک نویسنده است؛ در حالی که تنها با یک انگشت می‌تواند بنویسد. دختر زیبایی که قهرمان عرصه زندگی بسیاری از معلولان شد.

به گزارش روابط عمومی موسسه نیکوکاری رعد الغدیر، هانیه عرب در ۲۴ مهر ماه ۱۳۶۹ با بیماری فلج مغزی با ۹۵ درصد معلولیت به دنیا آمد. مادرش می‌گوید: در آغاز متوجه معلولیت او نبودیم؛ هر چند در اوایل تولد ۲۵ روز در درون دستگاه قرار داشت؛  اما در سن دو سالگی به علت کم تحرکی به پزشک مراجعه کردیم و او پس از معاینه پزشکی گفت: «زمان زایمان اکسیژن کافی به مغز نوزاد نرسیده است».

متخصین مغز و اعصاب، کاردرمانی و سایر پزشکان عنوان می کردند «درمان فایده‌ای ندارد و نباید برای هانیه وقت گذاشت و بهزیستی بهترین گزینه برای نگهداری از او است»؛ اما مادرش یک جمله می گفت: برای بهبود و موفقیت هانیه تمام تلاشم را می کنم.

هانیه علی‌رغم تمام مشکلات جسمی‌اش، خیلی زود شروع به حرف زدن کرد. مادر بی وقفه او را به مراکز توانبخشی می برد و این امر باعث شد از اسپاسم عضلانی هانیه کاسته شود.

مادر هانیه که فردی معتقد است، می گوید: زمانی که متوجه بیماری هانیه شدم، سردرگم و نگران بودم؛ اما کم کم با توسل به حضرت زهرا (س) خدا در دلم آرامشی قرار داد تا بتوانم هانیه را با جان و دل بزرگ کنم.

او ادامه می دهد: در دوران دانشجویی،  هانیه را که کودکی سه ساله  بود به سر کلاس درس می بردم، اساتید متوجه هوش هانیه شدند که با وجود سن کم مطالب را حفظ می کند و حافظه قوی دارد. با توجه به اینکه شهر کرج مدرسه ای برای چنین کودکانی نداشت، مجبور شدیم او را به مدرسه توانخواهان تهران ببریم. پس از آزمون های مختلف، هانیه موفق شد در این مدرسه مشغول به تحصیل شود. پس از دریافت مدرک دیپلم مجبور شدیم برای پیش دانشگاهی، هانیه را در کلاس های غیر حضوری ثبت نام کنیم.

مادر هانیه با اشاره به خاطرات دانشگاه او گفت: همیشه دعا می کردم با توجه به مشکلاتش، هانیه در دانشگاه قبول نشود. اما هانیه با جدیت درس می خواند و به دلیل ناتوانی در حرکت، توسط یک منشی آزمون کنکور داد. دخترم در چند دانشگاه از جمله دانشگاه الزهرا قبول شد؛ اما به خاطر وضعیت جسمانی و عدم مناسب‌سازی محیط‌های دانشگاهی در نهایت موفق شد در رشته حقوق در دانشگاه مجازی نور طوبی تحصیل کند. در آن مقطع از زمان، هیچ دانشجویی شرایطی مانند هانیه نداشت، اما با این وجود هانیه با سختی فراوان توانست مدرک خود را با بالاترین نمره در مقطع کارشناسی دریافت کند. وقتی قرار شد از دخترم برای کامپیوتر امتحان بگیرند، مسئولش گفت تا به حال کسی با یک انگشت در آزمون شرکت نکرده و نمی شود از او امتحان گرفت. با اصرار بالاخره رضایت داد و در پایان هانیه نمره ۹۸ از ۱۰۰ را کسب کرد که خیلی موجب تعجب مسئولان فنی‌حرفه‌ای شده بود؛ اما در حال حاضر به دلیل فشارهای جسمی و روحی قادر به ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیست.

مادر که چهره‌اش که نشان از گذراندن روزهای پر فراز و نشیب می داد، با گله از مسئولان گفت: هزینه های رفت و آمد، استخدام منشی، درمان و… برای ما که کارمند آموزش و پروش بودیم بسیار سنگین بود؛ اما دولت هیچ حمایتی نکرد. مجبور بودیم دوشیفت کار کنیم. در کنار آن، نگهداری و آموزش به هانیه کار را سخت تر می‌کرد.

هانیه با وجود مشکلات جسمی، علاقه بسیاری به کتاب خواندن دارد، به طوری که تمام اتاقش مملو از کتاب های عمومی و تخصصی در رشته حقوق است. به گفته مادر هانیه، علاقه زیاد او به مطالعه باعث شد دست به قلم شود و ۱۲ کتاب با  عناوین قهرمان عرصه زندگی (داستان کوتاه)، تولدی دوباره (نثر فارسی)، پرواز بر بال عشق (نثر فارسی)، آوای الفاظ حقوقی (لغات حقوقی)، سفیران ساحل امید در قوانین حقوقی (قوانین حقوق معلولین )، دریای باور (نثر ادبی، چهاده معصوم)، ایستگاه سرنوشت (نثر فارسی)، هبوط ستاره (یادداشت‌ها)، خاطرات خیس (داستان کوتاه)، حکایت‌های کهن از ضرب المثل‌ها جلد یک (داستان) حکایت‌های کهن از ضرب المثل‌ها جلد دو (داستان)، را بنویسد.

معلم دوم ابتدایی هانیه متوجه استعداد او در نویسندگی و ادبیات شد؛ تا اینکه در مقطع راهنمایی با تشویق برخی از دوستان و همکاری نشر نظری توانست دو کتاب را همزمان به تحریر درآورد. او که تنها یک انگشتش قادر به حرکت است، برای نگارش هر کتاب یک سال به زمان احتیاج دارد. هانیه تنها یک نویسنده نیست؛ بلکه مقام ها و رتبه‌های بسیاری در جشنواره های قرآنی، ورزشی و تاریخی دارد.

پدر هانیه با تشکر از موسسه نیکوکاری رعد الغدیر عنوان کرد: خوشبختانه موسسه نیکوکاری رعد الغدیر همواره حامی مالی هانیه بوده و در این راه بسیار ما را حمایت کرده است.

پدر هانیه که بازنشسته آموزش و پرورش است، هنگامی که در مورد هانیه صحبت می کند، حس افتخار به فرزندش، خستگی در چهرش کمرنگ تر می شود.

هانیه در حالی که تلاش می کند لکنتش را کنترل کند به همه همنوعان خود توصیه می کند: هیچ وقت نا امید نشوند و استعداد خود را کشف کنند.

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

نکاتی درباره نحوه رفتار کردن با افراد دارای معلولیت

معلولیت، محدودیتی در توانایی‌های جسمی یا ذهنی یک فرد است که می‌تواند بر زندگی روزمره او تاثیر بگذارد. با این حال، معلولیت به معنای ناتوانی یا نقص نیست. افراد دارای معلولیت نیز مانند سایر افراد جامعه، دارای حقوق و ارزش‌های انسانی هستند و باید با احترام و کرامت با آنها رفتار شود.

مطالعه خبر