دولت و مجلس برای پیگیری وضعیت حقوقی معلولان کمیسیون مشترک تشکیل دادند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

ابوترابی فرد در نشست فراکسیون حمایت از حقوق معلولان خبر داد:

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر ضرورت توجه به معلولان در برنامه ششم توسعه، از تشکیل کمیسیون مشترک دولت و مجلس برای پیگیری وضعیت حقوق معلولان خبر داد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، نشست فراکسیون حمایت از حقوق معلولان و پیشگیری از معلولیت ها عصر امروز (دوشنبه ۲۵ آبان) با حضور مدیران اجرایی و انجمن های فعال معلولان برگزار شد.

در این نشست که ابوترابی فرد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی نیز در آن حضور داشت به مشکلات و معضلات پیش روی این قشر پرداخته شد.

براین اساس نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در این نشست گفت: ما نسبت به حراست و پاسداری از حقوق معلولان و تلاش برای کاهش سطح معلولیت در کشور مسئول هستیم و باید از تمام توان و ظرفیت ملی برای رسیدن به این مهم بهره ببریم این یک مسئولیت انسانی و اسلامی نسبت به یکدیگر است که باید در این راستا برای استیفای حقوق هموطنانمان تلاش کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از سوی دیگر ویژگی خاص جامعه معلولان اقتضا می کند تا در خدمت به این قشر با یک احساس مسئولیت بیشتری گام برداریم.

ضرورت توجه به معلولان در برنامه ششم توسعه

وی یادآور شد: قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۸۳ مجلس شورای اسلامی است که اکنون با همکاری مجلس و دولت در حال به روز رسانی اصلاحات لازم برای اجرایی شدن بهتر است که به طور حتم اعضای هیأت رئیسه فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس می توانند برای اجرای دقیق این قانون و نکات ضروری آن نقش مهمی را ایفا کنند و بدون شک مجلس نیز حمایت های خود را دریغ نخواهد کرد.

ابوترابی فرد از تشکیل کمیسیون مشترک دولت و مجلس برای بررسی اصلاح قانون جامع حمایت از حقوق معلولان خبر داد و گفت: فردا صبح قرار است نخستین نشست این کمیسیون برگزار شود که امید است با آغاز به کار آن امید است اقداماتی در جهت اصلاح قانون و ا رائه خدمات بهتر به این جامعه را شاهد باشیم.

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با تأکید بر ضرورت توجه به معلولان در برنامه ششم توسعه افزود: همچنین امید است در برنامه ششم توسعه پیشنهادات خوبی برای حمایت از معلولان لحاظ شود و مجلس نیز تلاش خود را خواهد کرد تا این پیشنهادات شکل اجرایی و عملی به خود گیرد.

وی به موضوعاتی که باید در برنامه ششم توسعه برای حمایت از حقوق معلولان به آن توجه کرد اشاراتی داشت و افزود: ایجاد بانک اطلاعاتی جامع و دقیق برای شناسایی توانایی و رشته های تخصصی معلولان امری ضروری است که می تواند نحوه ارائه خدمات این افراد در این بانک لحاظ شود.

ابوترابی فرد تأکید کرد: همچنین بحث معیشت اشتغال معلولان در کشور امری مهم به شمار می رود که باید دولت در این خصوص نقشه راهبردی مهمی را مدنظر قرار دهد.

تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد در راستای حمایت از حقوق معلولان است

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، در ادامه این جلسه فاطمه آلیا رئیس فراکسیون حمایت از حقوق معلولان در مجلس افزود: ما همواره به دنبال آن بودیم تا اصلاحات خوبی در قانون حمایت از حقوق معلولان انجام شود که براین اساس قرار است فعالیت کمیسیون مشترک دولت و مجلس برای بررسی این لایحه از فردا آغاز شود لذا اگر نمایندگان پیشنهاداتی برای هر چه بهتر شدن این لایحه در نظر دارند آن را ارائه کنند.

وی تأکید کرد: اخیرا نیز طرحی در مجلس مبنی بر تفکیک وظایف سازمان بهزیستی و کمیته امداد مدنظر قرار گرفته که از طریق این طرح خدمت رسانی به معلولان نیز مورد توجه قرار می گیرد همچنین براساس این طرح خدمات حمایتی از سوی کمیته امداد و توانبخشی با سازمان بهزیستی است که حال امید است به زودی در دستور کار قرار گیرد.

تنها ۲۵ درصد قانون حمایت از حقوق معلولان اجرایی شده است

آلیا یادآور شد: متأسفانه از قانون فعلی حمایت از حقوق معلولان تنها ۲۵ درصد اجرایی شده است که امیدواریم با رفع موانع بر سر اجرای آن بتوانیم بهانه ها را از میان ببریم و آن را اجرایی کنیم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ورزش برای معلولان امری ضروری است چرا که باعث شده افراد فعالیت بدنی کنند لذا ورزش برای آنها تنها تفریح محسوب نمی شود؛ براین اساس برای فراگیر شدن و توسعه ورزش به دنبال طرح انتزاع کمیته ملی پارالمپیک از المپیک هستیم که در کمیسیون اجتماعی به تصویب رسید و روز گذشته نیز با جمع آوری امضاء از سوی جمعی از نمایندگان خواستار آن هستیم تا این طرح قبل از روز ۱۲ آذر یعنی روز معلولان در دستور کار صحن قرار گیرد.

ربیعی: بودجه سازمان بهزیستی تنها هزار میلیارد تومان است

در ادامه این نشست، علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از تلاش این وزارتخانه برای به سرانجام رسیدن لایحه اصلاح قانون حمایت از حقوق معلولان خبر داد و افزود: در بررسی برنامه ششم ریاست کمیسیون رفاهی بر عهده من بود که در دستور کار آن بهبود وضعیت معیشت معلولان مورد توجه قرار گرفت حال از مجلس درخواست داریم اگر کاستی در این بررسی ها وجود دارد با پیشنهادات خود آن را تکمیل نمایند.

وی به مشکلات پیش روی سازمان بهزیستی اشاره کرد و گفت: این سازمان از نظر ساختاری کمک خیلی خوبی به مجموعه های تحت نظارت خود می کند اما متأسفانه از کمبود بودجه رنج می برد به گونه ای که کل بودجه این سازمان تنها هزار میلیارد تومان برآورد شده در حالی که بودجه برخی دستگاه های مشابه این سازمان سه برابر است.

ربیعی تأکید کرد: شیوه کار با معلولان از دیگر مواردی بود که در دستور کار قرار گرفت همچنین معیشت، توجه به مراکز توانبخشی و افرادی که فاقد مسکن هستند نیز مورد توجه واقع شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: همواره رویکرد این وزارتخانه توجه به مشکلات معلولان بوده تا جایی که بنده چندین بار رئیس جمهور و معاون اول وی را دعوت کردم تا از مراکز توانبخشی و بهزیستی بازدید داشته باشند تا از نزدیک به مشکلات این قشر آگاهی یابند./

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

نکاتی درباره نحوه رفتار کردن با افراد دارای معلولیت

معلولیت، محدودیتی در توانایی‌های جسمی یا ذهنی یک فرد است که می‌تواند بر زندگی روزمره او تاثیر بگذارد. با این حال، معلولیت به معنای ناتوانی یا نقص نیست. افراد دارای معلولیت نیز مانند سایر افراد جامعه، دارای حقوق و ارزش‌های انسانی هستند و باید با احترام و کرامت با آنها رفتار شود.

مطالعه خبر