رعد الغدیر،خیریه آموزش رایگان واشتغال زایی معلولین جسمی حرکتی درکشور

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

موسسه رعد الغدیر با سابقه ۱۶ سال آموزش و توانمندی معلولین امروز یکی از بزرگترین مراکز کارآفرینی توانیابان در کشور محسوب می شود.
به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل موسسه نیکوکاری رعد الغدیر، علیرضا آتشک مدیر موسسه رعد الغدیر با اشاره به شروع فعالیت این موسسه در سال ۱۳۸۰ گفت: موسسه رعد الغدیر با این دیدگاه که ۸۰ درصد افرادی که معلولیت دارند ، فاقد مهارت های لازم برای ورود به بازار کار و همچنین نیازمند کمک و آموزش حرفه ای هستند، فعالیت خود را برای آماده سازی و آموزش این افراد آغاز کرد تا در ادامه ، جامعه برای آنان شغل ایجاد کند.

وی افزود: موسسه نیکوکاری رعد الغدیر پس از ۱۶ سال گام های بزرگی را در راستای کمک به توسعه اشتغال توان یابان برداشته، همانگونه که شعار خود را نیز «نیکوکاری را با کمک به اشتغال پایدار توانیابان تجربه کنید» قرار داده است. این حرکت ابتدا از یک منزل کوچک در خیابان خلیج در منطقه ۱۸ با هدف آموزش و توانبخشی رایگان به توانیابان آغاز شد.
آتشک ضمن اشاره به استقبال خوب جامعه معلولین از این حرکت گفت: هر روز که جلو رفتیم با خیل عظیمی از معلولان رو به رو شدیم که در ابتدا آموزش های فنی را نمی دانستند ولی بعد از دریافت آموزش ها، مهارت های خوبی را فراگرفته و جسارت ورود به اجتماع را در خود می دیدند. در ۵ سال اول، تعداد توانیاب هایی که توسط شرکت ها برای کار جذب می شدند زیر ۱۰ درصد بود. در حالی که میلیون ها تومان از کمک های مردمی و مجموعه ها صرف آموزش این افراد می شد اما توجه کافی از سمت کسانی که متولی اشتغال این افراد بودند به کار بسته نمی شد.
وی تصریح کرد: این اتفاق موجب شد تا از سال ۸۵ بعد از ساخت زمینی در منطقه یافت آباد که منابع مالی احداث و راه اندازی آن به طور کامل از کمک های مردمی جمع شده بود، وارد اصلاح ساختار شدیم تا به آنجا که به این جمع بندی رسیدیم که می توانیم برای این افراد شغل ایجاد کنیم.
مدیر موسسه رعد الغدیر تاکید کرد: ما در آن زمان اولین خیریه کشور بودیم که با دیدگاه اشتغالزایی معلولین شروع به کار کردیم. آن ابتدا کارمان را با یک شغل ساده نظیر خیاطی، آن هم با ۳ چرخ خیاطی با همین افراد توان یاب در حد دوخت و دوز عروسک های پارچه ای کلید زدیم. با رصد بازار و بررسی های لازم نیاز جامعه را شناختیم و بعد از این پروسه اولین کارگاه را با ۳ نفر توان یاب و ۳ چرخ خیاطی راه اندازی کردیم و اولین محصول ما بالشتک های ماهک برای کودکان بود.

وی ضمن تشریح یکی از مهمترین فعالیت های معلولین در این موسسه گفت: یکی از بهترین کارهای ما بحث تولید البسه کار بود که با تحقیقات بر روی کارخانه های بزرگ در این حوزه انجام شد. در سال ۸۶ برند «رعد جامه» را ثبت کردیم و از اینجا بود که اولین کارگاه تولید البسه کار توسط معلولین در کشور، کار خود را آغاز کرد. این کارگاه بعد از چندی به ۲۵ نفر نیروی شاغل رسید و بسیاری از شرکت های صاحب نام به ما اعتماد کردند و لباس کارشان را به ما سفارش می دادند.
آتشک اشاره کرد: باید توجه داشت که در میان افراد ناتوان جسمی که از بهزیستی کمک می گیرند، شاخص بیکاری معلولان جسمی ۶۰ درصد و شاخص بیکاری نابینایان ۷۰ درصد است؛ بنابراین هر فعالیتی هم در این حوزه انجام شود، بازهم کم است.
وی در تشریح دیگر فعالیت های موسسه رعدالغدیرگفت: شاخه صنایع دستی به دلیل سازگاری با حداقل توان افراد و به صورت کار در منزل، هدف بعدی ما بود. بر این منوال شد که صنایع دستی رعد الغدیر یا همان «صدرا» را که فعالیت بعدی مان بود کلید زدیم.
وی با اشاره به طرح صبحانه سالم که سر و صدای زیادی در فضای عمومی جامعه به پا کرد گفت: سومین فعالیت ما همکاری با مراکزی نظیر شهرداری و مترو بود. طرح صبحانه سالم از این جمله طرح ها بود که صبحانه سالم را توسط معلولین تهیه و در مترو عرضه می کردیم. این طرح با همکاری معاونت فرهنگی مترو تهران باعث شد ۲۰ نفر از توان یابان موسسه نیز مشغول به کار شوند.
مدیر موسسه رعدالغدیر یکی از مهمترین فعالیت های موسسه را تاسیس مراکز پیام دانست و ادامه داد: در سال ۹۳ راه اندازی مراکز پیام یکی از شاخص ترین فعالیت ها برای افراد معلول بود.ما در کمتر از دو سال بیش از ۲۰۰ نفر را برای این امر تربیت کردیم و بیش از ۱۵۰ نفر آنان در خود مجموعه ما مشغول فعالیت برای ده ها شرکت هستند و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر هم در منزل مشغول این کار هستند.ما همچنان مشغول این فعالیت هستیم و دور کاری را برای این افراد توسعه می دهیم. در این ده سال که ما شروع به کارآفرینی اجتماعی کردیم بیش از ۲۰۰ نفر را به طور دورکاری در منزل مشغول به کار نمودیم و به یاری خدا امسال جشن هزارمین شغل ایجاد شده در موسسه رعد الغدیر را نیز جشن خواهیم گرفت.
وی ضمن ارائه آماری در خصوص کارنامه کاریشان در این موسسه گفت: طی این ۱۶ سال ۲۵۰۰ نفر از توانیابان از خدمات آموزشی و توانبخشی موسسسه به صورت کاملا رایگان استفاده کرده اند.
آتشک ارائه ۴۰۰ میلیون تومان خدمت رایگان در سال ۹۵ را در قالب خدمات دندانپزشکی این مجموعه از دیگر فعالیت های رعد الغدیر دانست و گفت: ما برای اولین بار در کشور با کمک ۲۰ دندانپزشک نیکوکارخدمات مدرن و مناسب برای دندانپزشکی معلولین برای کل کشور را عرضه می کنیم. خدمتی که تاکنون مشکل بسیاری از معلولین سراسر کشور در خصوص بیماری های دهان و دندان را حل کرده است.
مدیر رعد الغدیر با اشاره به کسب رتبه های متعدد از سوی سازمان های متولی کار در کشور و همچنین سازمان بهزیستی گفت: ما بارها از طرف سازمان های مختلف به عنوان کارآفرین برتر اجتماعی در کشور انتخاب شده ایم. حتی در همایش سالانه رادیو ملی فرانسه در خرداد سال ۹۵ نیز که با تمرکز بر آسیب پذیران اجتماعی است و از موسساتی که برای این افراد ایجاد شغل کرده اند تقدیر می کند، توانستیم در میان ۲۵۰ طرح کار آفرینی اجتماعی در میان ۵ ان جی اوی برتر در این زمینه قرار بگیریم که بازتاب بسیار زیادی در رسانه های بین المللی داشت.
وی در پایان خاطر نشان کرد: بسیاری از موسسات نیکوکاری در جهان با بودجه های چند ده میلیاردی بازدهی های به مراتب پایین تری از موسسه ما در زمینه کارآفرینی اجتماعی داشته اند، اما ما با استفاده از پتانسیل فکری بالا، کمک های مردمی و طرح های انگیزشی برای توان یابان توانستیم به دستاوردهای مطلوبی در این زمینه برسیم.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب