روایت همدلی در بازارچه زیرگذر مترو

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

زیرگذر شلوغ و پرتردد مترو چهار راه ولی عصر (عج) در چند روز گذشته چهره‌ای متفاوت به خود گرفته و این بار میزبان حضور موسسات و N.G.Oهای متعددی بود که همگی باهمدلی و همراهی، فارغ از تمامی رقابت ها و در فضایی کاملا غیر انتفاعی گردهم آمده‌ بودند.

به گزارش خبرنگار «اجتماعی» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، بازارچه خیریه “همیاری” شبکه همیاری به همت ۶۰ سازمان مردم نهاد شهرتهران و با مشارکت معاونت فرهنگی اجتماعی شرکت بهره برداری راه آهن شهری تهران و حومه از چهارم تا ششم خرداد ماه جاری در زیرگذر مترو ایستگاه ولی عصر(عج) تهران برگزار شد.

این بازارچه توسط شبکه همیاری برگزارشده و مجری طرح آن نیز موسسه رعد الغدیر بوده که با همکاری ۶۰ موسسه خیریه در حوزه های آسیب های اجتماعی،اعتیاد،زنان،سلامت،کودکان کار،سازمان های حمایتی،سرطان،ایدز،معلولین و… این بازارچه را برگزارکردند.

موسسه رعدالغدیر

در این بازارچه،غرفه موسسه”رعد الغدیر” ظاهری متفاوت با دیگر غرفه‌ها داشت و دیوار مقابل آن سراسر با آثار هنرمندان معلولی که در این موسسه حضور دارند، پوشیده شده بود.

این مرکز از سال ۱۳۸۰ با هدف ارائه خدمات آموزشی و فنی حرفه ای که منجر به اشتغال معلولین و توانبخشی آنان شد در یافت آباد تهران آغاز به فعالیت کرد و تاکنون به بیش از ۴۰۰ نفر از معلولان ارائه خدمت کرده و برای ۴۸۰ معلول نیز در حوزه های صنایع دستی و هنری، کار در منزل، کارگاه‌های حمایتی دوخت لباس‌های فرم و… ایجاد اشتغال کرده است. همچنین تمامی آثار ارائه شده در این غرفه نیز از هنرهای دستی خود معلولان است.

زنجیره امید

زنجیره امید نیز از دیگر موسساتی بود که در این بازارچه غرفه‌ای کوچک و جمع وجور داشت و درجهت فروش ماگ و ارائه فرم‌های مشارکت اقدام می‌کرد.این مؤسسه در زمینه درمان کودکان (زیر ۱۸ سال) محروم و نیازمند در رشته‌های پزشکی ارتوپدی، قلبی و ترمیمی فعالیت می‌کند.

 کانون هموفیلی ایران

غرفه کانون هموفیلی ایران نیز، از جمله غرفه‌هایی بود که توجه‌ام را به خود جلب کرد. این غرفه محصول جالبی را ارائه می‌داد؛ کیف‌های جین که از بازیافت شلوارهای جین توسط یکی از زنان هموفیلی حاضر در غرفه دوخته شده بودند. زمانی که از میزان استقبال مردم از خرید این کیف‌ها پرسیدم نیز با رویی گشوده از استقبال خوب مردم ابراز رضایت کرد.

شایان ذکر است؛ این کانون تمامی خدمات درمانی اعم از آزمایشات، دندانپزشکی و… را به همراه خدمات حمایتی دیگر به صورت رایگان به بیماران هموفیلی ارائه می‌دهد.

موسسه مرهم

غرفه موسسه مرهم نیز با عنوانی عجیب در میان دیگر غرفه‌ها جا خوش کرده بود “نذر تخصص ها”؛ واژه عجیبی بود، از مسئول غرفه معنای آن را جویا شدم که گفت: موسسه مرهم یکی از موسسات زیر مجموعه دانشگاه تهران است و رویکرد متفاوتی نسبت به سایر موسسات دارد.

وی ادامه داد: موسسه مرهم تنها موسسه‌ای است که درحال حاضر در این بازارچه نسبت به فروش کالایی خاص و یا فرم های مشارکت اقدام نکرده و تنها درجهت ایجاد بانک اطلاعاتی جامع از متخصصین علوم و فنون مختلف به منظور خدمت رسانی به افراد بی بضاعت اقدام می‌کند.

شایان ذکر است تمامی سخت افزارها، امکانات و فضاهای لازم مورد نیاز این متخصصین برای ارائه خدمت به افراد آسیب دیده و یا در معرض آسیب توسط دانشگاه تهران تامین می‌شود.

انجمن بهشت امام رضا(ع)

غرفه انجمن بهشت امام رضا(ع) هم در نوع خود جالب بود؛ موسسه‌ای ویژه “پسران” یتیم، بی‌سرپرست و بدسرپرست.

این موسسه محل نگهداری ۱۳۰فرزند یتیم، بی سرپرست و بدسرپرست بوده و در سه شعبه نواب، آزادی و چهارراه یافت آباد ویژه کودکان سالم فعالیت کرده و شعبه چهارم آن نیز که واقع در شهرزیبا بوده ویژه معلولان است و در این بازارچه نیز به منظور جذب حامی برای این ایتام حضور یافته بود.

بازدید خانواده سندروم دان از بازارچه خیریه همیاری

درمیان انبوه جمعیت حاضر در زیرگذر پرتردد مترو چهارراه ولیعصر(عج) مشغول تماشای غرفه‌های رنگارنگ این موسسات خیریه بودم که متوجه نگاه‌های مردم به نقطه‌ای خاص شدم؛ سربرگرداندم؛ خانواده‌ای دیدم که همگی آنها سندروم دان بوده و برای دیدن بازارچه به مترو آمده بودند. با آنان همراه شدم و به غرفه “کانون سندرم دان” رسیدم. کانونی که غرفه آن در بازارچه تنها مزین به تابلوهای رنگارنگ نقاشی شده از سوی این کودکان بود و اغلب آنان با قیمت پایه ۵۰ هزارتومان به فروش می‌رسید.

کانون سندرم داون

درچنین بازارچه‌ای حضور غرفه‌ای برای بیماران آسیب دیده H.I.V مثبت نیز به ضرورت احساس می‌شد تا اینکه در مقابل غرفه “موسسه اندیشمندان رایا سلامت محور” قرار گرفتم؛ این موسسه نیز در کنار سایر خدمات خود بخش مهمی از فعالیت های خود را به بیماران H.I.V مثبت اختصاص داده و در غرفه خود نیز محصولات تولیدی این بیماران را به فروش می‌رساند و درآمد آن را نیز به همین بیماران اختصاص داده بود.

غرفه جمعیت امام علی(ع)

به گزارش ایسنا، جمعیت دانشجویی امام علی(ع) نیز در این بازارچه غرفه داشت.

غرفه موسسه “آهنگ رهایی شرق” بعلت ازدحام جمعیت درمقابل آن و فروش محصول توجه‌ام را به خود جلب کرد.

 این موسسه نیز در راستای کاهش و جلوگیری از آسیب به معتادان و کارتن خوابها و همچنین خانواده های آنان فعالیت کرده و آموزش‌هایی از قبیل تزریق سالم، روابط جنسی سالم و جلوگیری از ابتلا به H.I.V و هپاتیت را به آنان ارائه می‌دهد.

به گزارش ایسنا، اغلب غرفه‌داران این بازارچه علی رغم آنکه این بازارچه را سرآغازی تاثیرگذار و خوب در راستای همکاری و همدلی موسسات و انجمن‌های مختلف کشور می‌دانستد، اما از موقعیت مکانی و همچنین اطلاع رسانی‌های محدود دراین خصوص ناراضی بوده و تمایل به تامین محلی خاص و یا حتی دائمی جهت برپایی این دست بازارچه‌ها داشتند.

گزارش از خبرنگار ایسنا: شادی مختاری

منبع » خبرگزاری ایسنا

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب