سومین جشنواره همام

مرا به چشم هنرمند ببین نه معلول

مهم نیست ناشنوا و نابینا باشند و یا دچار ۹۰ درصد معلولیت جسمی و حرکتی؛ مهم این است که آن‌ها ثابت می‌کنند هیچ محدودیتی برای هنر و هنرمند بودن وجود ندارد. هنر، زمینه‌ای برای بروز خلاقیت و توانایی افراد دارای معلولیت است. جامعه، نسبت به افرادی که به‌نوعی دچار اختلال ذهنی و جسمی هستند، اغلب نگرش نادرست و غیرواقع بینانه دارد. بیشترین عوارض روانی و احساسی در این افراد، ناشی از برچسب‌هایی است که از سوی جامعه به آنها زده می‌شود. با این وجود هنر مرز نمی شناسد. جشنواره «همام» نشان می‌دهد همه انسان‌ها در هر سطحی و شرایطی می‌توانند نقش‌آفرینی کنند.

به گزارش روابط عمومی موسسه نیکوکاری رعد الغدیر، جشنواره «همام» ۱۱ آبان ماه در موسسه صبای فرهنگستان هنر افتتاح  و به مدت هفت روز تا ۱۷ آبان ادامه خواهد داشت. امسال در کنار هنرهای تجسمی و موسیقی، صنایع‌دستی و هنرهای سنتی هم به جشنواره اضافه شده است و ۴۰ درصد ظرفیت جشنواره به صنایع‌دستی اختصاص یافته و ۸۰۰ اثر در بخش‌های رقابتی و غیررقابتی به نمایشگاه راه پیداکرده‌اند. در این دوره از جشنواره  ۳۵ برگزیده در سه رشته خواهند بود که پنج برگزیده آن مردمی هستند.

بر اساس این گزارش: هنرمندان موسسه نیکوکاری رعد الغدیر همچون: امین بحیرائی، حدیثه عرب، خدیجه عسگری، محمد رحیمی و آسیه منصوری در رشته قالیبافی، معرق کاری، نقاشی در این جشنواره خوش درخشیدند و توانستند جزئی از برگزیدگان این دوره باشند.

حدیثه عرب که نوع معلولیت او جسمی حرکتی است از کودکی به کار های هنری علاقه داشت و حدود ۷ سال پیش به موسسه رعد الغدیر مراجعه کرد و هنر قالی بافی را در آن جا آموخت و از طریق این موسسه با جشنواره بین المللی همام آشنا شد و توانست حائز رتبه شود.

خبرنگار موسسه نیکوکاری رعد الغدیر در جشنواره «همام» پای درد دل برخی از هنرمندان دارای معلولیت جسمی نشسته که در ادامه می خوانید.

باید زندگی را زندگی کرد

فهیمه میرزایی، دختر هنرمند نابیناست که از سن ۲۵ سالگی به دلیل وجود بیماری RP یا رتینیت پیگمانتوزا بینایی خود را از دست داد؛ اما با این وجود انگیزه خود را از دست نداد و توانست ۲ بار برنده جشنواره تئاتر معلولان شود.

فهیمه که حالا یک هنرمند توانا در رشته پیکرتراشی با چوب است، می گوید: از سال ۱۳۹۸ رشته پیکر تراشی را زیر نظر استادی توانمند شروع کردم و توانستم اولین نابینایی باشم که مدرک پیکرتراشی با چوپ را از سازمان فنی حرفه ای استان اراک دریافت کنم.

وی پس از آن توانست یک کارگاه صنایع دستی در زمینه پیکرتراشی چوب و سفالگری تاسیس کند و در آنجا  مشغول به کار شود.

فهیمه که زخم های دستانش خاطره فراز و نشیب هنر را نشان می دهد، می گوید: زمانی که بیناییم را از دست دادم، حس لامسه و حش شنوایی به کمکم آمد و باعث شد بتوانم با حس کردن چوب و ضربه آهنگی که به آن می خورد، این آثار هنری را خلق کنم.

وی در سال ۱۳۹۸ از رشته کارشناسی روابط عمومی به عنوان شاگرد ممتاز لیسانس گرفت.

فهمیه از مادرش تشکر کرد و گفت: مادرم همواره پشتیبان من بوده و من دلگرمی می‌داد تا معلولیتم مانع از ادامه راه نشود.

این بانوی هنرمند به افرادی که مانند او نابینا هستند، توصیه کرد: باید زندگی را زندگی کرد.

مرا هنرمند ببین نه یک معلول

جمیله اسحاق زهی معلول جسمی حرکتی از استان کرمان است و در مقطع دهم متوسطه تحصیل می کند. جمیله همیشه به هنر فیروزه کوبی علاقه مند بود و اکنون مدت سه ماه است که این هنر را یاد گرفته و آنقدر سطح کار او بالا بوده است که با وجود تجربه کم او در این کار، در جشنواره بین المللی همام پذیرفته شد و جزو برگزیدگان واجد شرایط در این جشنواره بزرگ قرار گرفت.

جمیله همواره دوست دارد مردم او را به چشم یک هنرمند ببیند نه یک معلول!

پدرش، جمیله را به عنوان بهترین فرزندش می داند و می گوید: برای موفقیت جمیله هر کاری از دستش بر بیاید انجام می دهد.

می خوام یک هنرمند در رشته موسیقی باشم

اسما نوروزیان امینی دختر ۲۹ ساله و دارای معلولیت است که تا مقطع سوم دبیرستان درس خوانده؛ از آن جایی که او والدینی ندارد در سال ۱۳۸۰ اورژانس اجتماعی او را به مؤسسه همدم در مشهد معرفی می کند. او مدت ۲.۵ سال است که کار هنری در زمینه قلمزنی انجام می‌دهد. اسما امسال برای اولین بار در جشنواره همام شرکت می‌‌کند.

اسما که به همنوعان خود در این مرکز آموزش می دهد با خوشحالی می گوید: دوست دارم کارگاه احداث کنم و شاگردان بیشتری داشته باشم.

اسما که در هنر موسیقی و شاهنامه هم فعالیت می کند از خدا می خواهد که کمکش کند تا بتواند یک هنرمند حرفه ای در هنر موسیقی باشد.

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

نکاتی درباره نحوه رفتار کردن با افراد دارای معلولیت

معلولیت، محدودیتی در توانایی‌های جسمی یا ذهنی یک فرد است که می‌تواند بر زندگی روزمره او تاثیر بگذارد. با این حال، معلولیت به معنای ناتوانی یا نقص نیست. افراد دارای معلولیت نیز مانند سایر افراد جامعه، دارای حقوق و ارزش‌های انسانی هستند و باید با احترام و کرامت با آنها رفتار شود.

مطالعه خبر