معلولانی که خیر شدند

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

بیشترشان تازه شاغل شده‌اند یا اولین بار است که شغلی دائمی با درآمد مستمر دارند؛ اما به همین زودی خیر هم شده‌اند. اینجا معلولانی هستند که بخشی از درآمدشان را هدیه می‌دهند تا کودکان معلول سلامتشان را بازیابند و با معلولیت بزرگ نشوند.
مجله فارس پلاس؛ امین رحیمی: این خیران، شاغلان کارگاه‌های کارآفرینی از جمله خیاطی و هنرهای دستی در یک موسسه نیکوکاری ویژه معلولان هستند؛ همین‌جا رایگان آموزش‌ دیده‌اند و مهارتی به دست آورده‌اند تا زندگی‌شان را اداره کنند. حالا به شکرانه درآمدی که از هنر یا تلاششان دارند در طرحی مشارکت می‌کنند که هدفش جلوگیری از گسترش معلولیت کودکان است.
«شهد» برای زندگی کودکان
موسسه نیکوکاری رعد الغدیر برای کودکان خدمات توان‌بخشی ویژه ارائه می‌دهد. توان‌بخشی نیز مانند سایر خدمات این موسسه رایگان است و هزینه‌های آن از طریق کمک‌های خیران و مشارکت‌های مردمی تأمین می‌شود. حالا مدتی است که معلولان شاغل در این مرکز خودشان آستین همت بالا زده‌اند تا کودکان از خدمات توان‌بخشی محروم نمانند. این کمک‌ها بر اساس طرح «شهد» انجام می‌شود که نام آن از عبارت «شبکه حامیان داخلی» گرفته شده است.
از ۳ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان
«معصومه فراهانی» مدیر روابط عمومی و مشارکت‌های مردمی موسسه رعد الغدیر درباره طرح شهد به یک نکته مهم اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: «خدمات توان‌بخشی برای کودکانی که با معلولیت مواجه‌اند ازنظر درمانی بسیار ارزشمند است چراکه به کاهش دامنه آسیب‌های ناشی از معلولیت یا بهبود کامل آن منجر می‌شود. درواقع با خدمات توان‌بخشی می‌توان برخی کودکان معلول را از محدودیت‌های ناشی از معلولیت در زندگی آینده‌شان نجات داد. علاوه بر آن توان‌بخشی در کودکی می‌تواند به کاهش آثار معلولیت منجر شود و بر کیفیت زندگی و سلامت فرد در بزرگ‌سالی تأثیر بگذارد. به دلیل اهمیت ارائه این خدمات، شاغلان توان یاب این مرکز همت کرده‌اند و از طریق اختصاص بخشی از درآمدشان هزینه‌های توان‌بخشی کودکان معلول را تأمین می‌کنند. حدود ۶۰ نفر از شاغلان هرماه ۳ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان از حقوقشان را به این طرح هدیه می‌دهند. حدود ۴۰ نفر نیز کمک‌های نقدی‌شان را به هر میزان که باشد در صندوق طرح شهد می‌اندازند. از این طریق ماهانه حدود یک‌میلیون و ۵۰۰ هزار تومان از هزینه‌های توان‌بخشی کودکان معلول تأمین می‌شود.»
البته هزینه‌های توان‌بخشی کودکان بیش از این میزان است و با وجود کمک‌های خیران و نیکوکاران باز هم مبالغ بیشتری نیاز است.
توان‌بخشی کودکان؛ طولانی و پرهزینه
اغلب کودکانی که بر اساس طرح شهد از خدمات توان‌بخشی رایگان برخوردار می‌شوند کمتر از ۹ سال دارند. توان‌بخشی نیز در اتاق‌های کاردرمانی و گفتاردرمانی واقع در ساختمان موسسه رعد الغدیر و در مجاورت کارگاه‌های اشتغال‌زایی انجام می‌شود. «فراهانی» درباره خدمات توان‌بخشی برای کودکان می‌گوید: «بنا به آمار سازمان بهزیستی سالانه حدود ۳۰ هزار کودک معلول در ایران متولد می‌شود. این کودکان باید در سن مناسب خدمات توان‌بخشی مناسب دریافت کنند. هزینه خدمات توان‌بخشی برای هر جلسه حدود ۵۰ تا ۹۰ هزار تومان است که بسیاری از خانواده‌ها از عهده پرداخت آن برنمی‌آیند. مراحل درمان نیز معمولاً طولانی است و گاهی تا ۵ سال طول می‌کشد. به همین دلایل بسیاری از کودکان از توان‌بخشی محروم می‌مانند. در این مرکز ماهانه ۲۴ کودک از خدمات کاردرمانی و ۳۲ کودک از خدمات گفتاردرمانی بهره‌مند می‌شوند. به دلیل محدودیت بودجه برای مخارج جاری و تأمین نیروی متخصص توان‌بخشی، هر کودک هفته‌ای دو جلسه از این خدمات استفاده می‌کند درحالی‌که برای افزایش تعداد جلسات و پذیرش تعداد بیشتری از کودکان ظرفیت و امکانات داریم.»
خیران چه می‌گویند؟
«نگین» یکی از معلولان شاغل در موسسه رعد الغدیر و از خیران ویلچر نشین طرح شهد است. وی ماهانه ۳۰ هزار تومان از حقوقش را به این طرح اختصاص می‌دهد ولی گاهی با دیدن کودکان معلولی که برای توان‌بخشی به موسسه می‌آیند تشویق می‌شود تا اسکناسی هم داخل صندوق طرح شهد بیندازد. خودش می‌گوید: «وقتی کودکان معصوم را می‌بینم که توان‌بخشی می‌شوند و این امیدواری وجود دارد که کاملاً بهبود یابند دلم گرم می‌شود. اگر حقوقم بیشتر بود حتماً مبلغ بیشتری به طرح شهد کمک می‌کردم. همین حالا هم تصمیم دارم ماهانه ۲۰هزار تومان بر میزان مشارکتم بیفزایم.»
«رضا» نیز از خیران طرح شهد است و ماهانه ۷۰ هزار تومان برای توان‌بخشی کودکان معلول می‌پردازد. خودش با عصا راه می‌رود و می‌گوید کاش بتوان کاری کرد هیچ کودکی مجبور نباشد با عصا یا ویلچر راه برود. برایمان تعریف می‌کند که خودش اگر در دوران کودکی خدمات توان‌بخشی مناسب دریافت می‌کرد آثار معلولیتش کاهش می‌یافت و دیگر لازم نبود عصا به دست بگیرد. اصرار هم دارد که از قول او به همه والدین بگوییم که مراقب سلامت فرزندشان باشند و دراین‌باره کوتاهی نکنند.
مسئولیت‌های اجتماعی همه ما
با اجرای طرح شهد این ایده دنبال می‌شود که قرار نیست فقط افراد سالم به معلولان یاری برسانند و معلولان خودشان هم می‌توانند با توانمندی‌هایشان نقش نیکوکاران را بر عهده بگیرند. بااین‌حال از مسئولیت‌های اجتماعی و اخلاقی افراد جامعه نباید غافل شد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

میز خدمت مدیران سامانه جانبازان و معلولان در موسسه رعد الغدیر

نشست صمیمانه مدیران سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان با مشترکین و مدیران موسسه نیکوکاری رعد الغدیر به منظور  شناسایی مسائل و بهبود نحوه خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل به مشترکین در سالن کنفرانس رعد الغدیر برگزار شد.

مطالعه خبر

بیست و پنجمین مرکز رعد الغدیر در چابهار افتتاح خواهد شد

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر با هدف دسترس پذیری امکانات توانبخشی و آموزشی در مناطق محروم، توسعه عدالت اجتماعی و توانمندسازی افراد معلول در سراسر کشور، بیست و پنجمین مرکز مشابه خود را در چابهار  راه اندازی کرده است.

مطالعه خبر