معلولیت، بهانه‌ای برای تسلیم شدن نیست

به تمامی ادارات دولتی استان و شرکت های خصوصی مراجعه و درخواست کار دادم؛ با وجود مهارت در کامپیوتر و فوتوشاپ، اما به دلیل معلولیتم، تمامی کارفرماها از استخدام من امتناع کردند. این امر باعث شد به فکر راه اندازی کسب و کار خود بیافتم.

 این بخشی از صحبت های مهدی معصومی یکی از کارآفرینان استان یزد است که با وجود معلولیت شدید توانسته از قهرمانان ورزشی و تولیدکنندگان برتر باشد. روابط عمومی موسسه نیکوکاری رعد الغدیر بنابر رسالت حرفه ای خود با او به گفت و گو نشسته است که در ادامه می خوانید.

لطفا خودتان را معرفی کنید.

مهدی معصومی هستم و  35 سال سن دارم. در رشته هنر در مقطع کارشناسی ارشد فارغ التحصیل شدم و متاهل و یک فرزند دارم. در حال حاضر به عنوان مدیر در کارگاه تولید عروسک (مون) در میبد یزد مشغول به کار هستم.

چه رشته ورزشی را انجام می دهید؟ چه مقام های کسب کرده اید؟

از سن ۱۶ سالگی ورزش تنیس روی میز را آغاز کردم. در آن زمان با توجه به نبود کلاس های ورزشی برای افراد دارای معلولیت، با دوستان شروع به تمرین کردم، تمرین و ممارست باعث شد تا این رشته ورزشی را یاد بگیرم و در حال حاضر به طور حرفه ای این رشته را انجام میدهم و عضو تیم ملی هستم.

مقام های کشوری و بین المللی بسیاری در این رشته کسب کردم که شاخص ترین آنها، کسب دو مدال طلای اوپن جهانی اردن در سال ۲۰۱۸ میلادی و طلای انفرادی اندونزی در سال ۲۰۱۷ بود.

چه امری باعث شد که به فکر ایجاد شغل بیافتید؟

شرکت در مسابقات و تمرینات، بسیار هزینه‌بر بود؛ بنابراین تصمیم گرفتم مشغول به کار شوم. به تمامی ادارات دولتی استان و شرکت های خصوصی مراجعه و درخواست کار دادم؛ با وجود مهارت در کامپیوتر و فوتوشاپ، اما به دلیل معلولیتم، تمامی کارفرماها از استخدام من امتناع کردند. این امر باعث شد به فکر راه اندازی کسب و کار خود بیافتم.

با چه هدفی کارگاه عروسک سازی را راه اندازی کردید؟

قطعا وجود معلولیت آن هم از نوع شدید برای هر فردی باعث ایجاد محدودیت می‌کند، من در شهری کوچکی زندگی می کردم که در آن مقطع از زمان برای افراد معلول مناسب سازی نشده بود و این امر شرایط را سخت تر می کرد؛ با این وجود ناامید نشده و به تلاش خودم ادامه دادم. در سال ۱۳۹۸ با هدف ایجاد اشتغال برای افراد دارای معلولیت، کارگاه عروسک سازی را در یک فضا ۱۲ متری با ۴ کارگر راه اندازی کردم.

چرا عروسک سازی؟

بیشتر افراد معلول از لحاظی حرکتی مشکل دارند، بنابراین شغلی را انتخاب کردم که آنها بتوانند با دست به راحتی کار کنند.

در خصوص کارگاه عروسک سازی توضیح دهید.

یک ماه پس از افتتاح کارگاه، بیماری کرونا شیوع پیدا کرد و مجبور شدیم کارگاه را تعطیل کنیم. پس از آن تصمیم گرفتم ماسک تولید کنیم که خوشبختانه کارگاه رونق گرفت. یک سال بعد، تولید عروسک را شروع کردیم. در حال حاضر حدود ۱۳ کارگر به طور مستقیم در سوله ای به مساحتی یک هزار متر (از طرف بهزیستی و کمیته امداد اجاره داده شده است) با حدود ۴۰ چرخ خیاطی مشغول به کار هستند و حدود ۳۰ نفر نیز به صورت دورکار در منزل کار می کنند که تمامی این کارگران افراد دارای معلولیت و یا سرپرست خانوار هستند.

چه تعداد عروسک در روز تولید می شود؟

در ابتدای راه اندازی حدود ۲۰ عروسک در روز تولید می شد؛ اما در حال حاضر روزانه ۲۵۰ عروسک با برند (مون) با بهترین کیفیت، تولید و در سراسر کشور توزیع می شود. این محصولات خدمات پس از فروش نیز دارند. هر فرد معلولی که درخواست نمایندگی کند، به او نیز نمایندگی اعطا می شود.

راه اندازی کارگاه با چه مشکلات همراه بود؟

در ابتدای کار، بانک ها تسهیلاتی نمی دادند و مشتری بسیار کم بود. در واقع سختی و موانع همواره وجود دارد و این امر با پیشرفت در کار، بیشتر می شود.

برای آینده چه برنامه ای دارید؟

حدود ۲ هزار متر سوله در شهرک صنعتی استان یزد خریداری و طراحی کردم. امیدوارم با پیدا کردن سرمایه گذار، بتوانم یک کارگاه حرفه ای با حضور افراد دارای معلولیت و سرپرست خانوار راه اندازی کنم.

چه توصیه ای به افرادی که دارای معلولیت هستند، دارید؟

ورزش لازمه زندگی افراد سالم و نیاز افراد دارای معلولیت است؛ زیرا با ورزش عضلات آنها سالم می ماند. همچنین این افراد خود را دست کم نگیرند و برای رسیدن به اهداف خود تلاش کنند.

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر در دماوند افتتاح شد

موسسه رعد محسنین دماوند پایا (بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر) با حضور اعضای هیئت مدیره رعد الغدیر، جمعی از مدیران موسسات مردم نهاد کشور، مدیران دولتی شهرستان دماوند، اعضای هیئت امنا و بانوان نیکوکار مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و همچنین جمعی از خیرین تهرانی و دماوندی در روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه به طور رسمی افتتاح شد.

مطالعه خبر