مهمترین مشکل معلولان غفلت جامعه‌‌ از حقوق شهروندی آنهاست

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

خبرگزاری فارس: مدیر مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” گفت: مهمترین مشکل معلولان عدم خودباوری و اعتماد به نفس و غفلت‌ها و کم‌لطفی‌های جامعه و مسئولان نسبت به حقوق شهروندی آنهاست.

علیرضا آتشک درباره آغاز فعالیت مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” اظهار داشت: این مؤسسه فعالیت خود را در سال ۱۳۸۰ همزمان با میلاد باسعادت حضرت مهدی «عجل‌الله‌تعالی‌فرجه‌الشریف» در یک خانه استیجاری واقع در بلوار خلیج‌فارس منطقه ۱۸ تهران، با ۲۰ نفر معلول جسمی و حرکتی آغاز کرد.

وی با بیان اینکه این مؤسسه هم‌اکنون در زمینه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای در ۲۹ رشته فعالیت می‌کند، افزود: ارائه خدمات توانبخشی، کارگاه‌های حمایتی، صنایع دستی، خیاطی، قاب‌سازی و بسته‌بندی با حضور ۸۲۰ معلول از جمله فعالیت‌های این مؤسسه است.

مدیر مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” عنوان کرد: این مؤسسه دارای سه مرکز فعال شماره یک و دو یافت‌آباد و خیابان جیحون است؛ در ساختمان شماره یک یافت‌آباد به‌ عنوان دفتر مرکزی، برنامه‌های آموزشی اجرا می‌شود و در ساختمان شماره دو نیز کارگاه بسته‌بندی فیلتر با ظرفیت اشتغال معلولان جسمی و حرکتی فعال است همچنین در ساختمان شماره سه، خدمات رایگان دندانپزشکی و توانبخشی ویژه کودکان ارائه می‌شود.

* خدمات مؤسسه “رعدالغدیر ” با روحیه خمودگی معلولان مقابله می‌کند

آتشک، فعالیت‌های متنوع و گسترده مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” را در عرصه کارآفرینی و اشتغال معلولان، مثبت ارزیابی کرد و ادامه داد: فعالیت‌ها و خدمات این مؤسسه، به اشتغال دائم و پاره‌وقت ۱۶۶ نفر از افراد توان‌یاب، منجر شده و توانسته است با افزایش خودباوری و اعتماد به نفس در آنها و ترویج فرهنگ کارآفرینی با روحیه خمودگی و مستمری‌بگیری معلولان مقابله کند.

وی با بیان اینکه معمولاً توان‌یابان در بدو ورود به مؤسسه، روحیه مناسبی ندارند، افزود: پس از قرار گرفتن معلولان در فضای فعال و صمیمی مؤسسه، تغییرات ملموسی در رفتار و روحیه آنها ملاحظه می‌شود.

مدیر مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر “، تعامل سازمان بهزیستی با این مؤسسه را در جهت پیشرفت آن دانست و گفت: سازمان بهزیستی ۳۵ درصد از هزینه‌های جاری این مؤسسه را در قالب یارانه‌های مصوب دولتی پرداخت می‌کند و در بخش اشتغال معلولان نیز با پرداخت حق بیمه کارفرما و تسهیلات قانونی دیگر با مؤسسه، همکاری بسیار خوبی دارد.

وی در خصوص تأثیر فعالیت‌های فرهنگی صورت‌گرفته در مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” در رشد و پیشرفت معلولان اظهار داشت: این مؤسسه، برنامه‌های فرهنگی و تفریحی منظمی را برای معلولان اجرا می‌کند که برگزاری اردوی سالانه مشهد، برنامه‌های هفتگی اجتماعی، برپایی نماز جماعت روزانه، مراسم‌ ویژه اعیاد و شهادت ائمه معصومین «علیهم‌السلام»، تشکیل تیم فوتبال و برگزاری برنامه‌های تفریحی از جمله آنهاست.

* صداقت، اخلاص و برنامه‌ریزی در عمل، رمز موفقیت معلولان بوده است

آتشک با بیان اینکه تمام کارمندان مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” با همدلی، عشق و علاقه‌مندی مشغول خدمت به معلولان هستند، ادامه داد: اگر تمام اجزای یک سازمان با یکدیگر هماهنگ و همدل نباشند، موفقیت، میسّر نخواهد شد.

مدیر مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” خطاب به علاقه‌مندان ورود به این حرکت خیّرانه گفت: صداقت، اخلاص و برنامه‌ریزی در عمل که موجب موفقیت این مؤسسه شده است، باید مد نظر قرار گیرد همچنین افراد نباید راه و مسیر خدمت به معلولان را برای پیشرفت خود قرار داده و نگاه ترحم‌آمیز به آنها داشته باشند.

وی درباره میزان تحقق شعارهایی از قبیل «معلولیت، محدودیت نیست» و «ما می‌توانیم» در میان مددجویان این مؤسسه اظهار داشت: آثار هنری زیبایی که بر روی دیوارهای مؤسسه چشم‌نوازی می‌کند همچنین تولیدات کارگاه‌های حمایتی این مؤسسه که با دستان توانمند معلولان ساخته شده و در بازارهای رقابتی به فروش می‌رسد، نمایانگر تحقق پیشرفت معلولان و اعتماد به نفس آنهاست.

* مهمترین مشکل معلولان، عدم خودباوری و اعتماد به نفس آنهاست

آتشک در خصوص مهمترین مشکل معلولان در شرایط کنونی گفت: مهمترین مشکل معلولان در مرحله نخست، عدم خودباوری و اعتماد به نفس و در مرحله بعد، غفلت‌های جامعه و کم‌لطفی‌های مسئولان نسبت به حقوق شهروندی آنهاست.

مدیر مؤسسه نیکوکاری “رعد الغدیر ” با تأکید بر اینکه معلولان باید توانمندی‌های خود را باور کنند، افزود: معلولان باید بدانند که بزرگ‌ترین سرمایه انسان فکر اوست و با توکل به خدا می‌توان پله‌های پیشرفت و ترقی را طی کرد.

وی در پایان با توصیه به سازمان بهزیستی برای در اولویت قرار دادن توانمندسازی حرفه‌ای معلولان و اشتغال پایدار آنان خاطرنشان کرد: به نظر بنده تنها ۳۰ درصد از معلولان جامعه نیازمند مستمری بوده و توان کار کردن ندارند اما ۷۰ درصد دیگر با آموزش و توانمندسازی می‌توانند به افراد مؤثری برای جامعه تبدیل شوند بنابراین سازمان بهزیستی باید تلاش خود را در این زمینه افزایش دهد.
منبع : خبرگزاری فارس

شماره:۸۹۰۵۱۷۱۳۷۹

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

میز خدمت مدیران سامانه جانبازان و معلولان در موسسه رعد الغدیر

نشست صمیمانه مدیران سامانه حمل‌ونقل جانبازان و معلولان با مشترکین و مدیران موسسه نیکوکاری رعد الغدیر به منظور  شناسایی مسائل و بهبود نحوه خدمات‌رسانی ناوگان حمل و نقل به مشترکین در سالن کنفرانس رعد الغدیر برگزار شد.

مطالعه خبر

بیست و پنجمین مرکز رعد الغدیر در چابهار افتتاح خواهد شد

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر با هدف دسترس پذیری امکانات توانبخشی و آموزشی در مناطق محروم، توسعه عدالت اجتماعی و توانمندسازی افراد معلول در سراسر کشور، بیست و پنجمین مرکز مشابه خود را در چابهار  راه اندازی کرده است.

مطالعه خبر