موسسه رعدالغدیر، پیشتاز در کارآفرینی اجتماعی

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

تولید البسه کار، صنایع دستی و صبحانه سالم در مترو تنها بخش کوچکی از فعالیت های موسسه رعدالغدیر که به صورت تخصصی مشغول اشتغالزایی و کارآفرینی اجتماعی برای معلولان است.

موسسه رعدالغدیر، پیشتاز در کارآفرینی اجتماعی

عصر تشکل _ همانطور که پیشتر طی فراخوانی از سازمان های مردم نهاد سراسر کشور خواسته بودیم تا اطلاعات و اقدامات شاخص خود را برای انتشار در سایت «عصر تشکل» ارسال کنند. اکنون نظر به استقبال مدیران محترم و فعالان سازمان های مردم نهاد که در ارسال اطلاعات شان برای ما اهتمام ورزیدند، انتشار این سری گزارش ها را آغاز می کنیم.

ما یقین داریم این همراهی و همدلی فعالان سازمان های مردم نهاد سراسر کشور با استفاده از بستر رسانه برای انعکاس فعالیت هایشان در سال ۹۶ موجب تسهیل امر اطلاع رسانی و همینطور نمایش رشد قدرت سمن ها در سراسر کشور خواهد بود. امید که این حرکت رسانه ای توجه بیشتر مدیران و مسئولان را به استفاده از پتانسیل های بخش خصوصی و سازمان های مردم نهاد در امور مختلف جلب کند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

موسسه نیکوکاری رعد الغدیر

 موسسه رعد الغدیر با این دیدگاه که ۸۰ درصد افرادی که معلولیت دارند ، فاقد مهارت های لازم برای ورود به بازار کار و همچنین نیازمند کمک و آموزش حرفه ای هستند، فعالیت خود را برای آماده سازی و آموزش این افراد آغاز کرد تا در ادامه ، جامعه برای آنان شغل ایجاد کند. شروع فعالیت این موسسه سال ۱۳۸۰ است و اکنون با مدیریت علیرضا آتشک از افراد نا آشنای سازمان های مردم نهاد به فعالیت خود ادامه می دهد.

این موسسه خیریه که با محوریت ارائه آموزش رایگان واشتغال زایی معلولان جسمی حرکتی درکشور به فعالیتش ادامه می دهد در گزارش عملکرد و فعالیت های شاخص خود در سال ۹۶ برای سایت «عصر تشکل» نوشته است:

 موسسه نیکوکاری رعد الغدیر پس از ۱۶ سال گام های بزرگی را در راستای کمک به توسعه اشتغال توان یابان برداشته، همانگونه که شعار خود را نیز «نیکوکاری را با کمک به اشتغال پایدار توانیابان تجربه کنید» قرار داده است. این حرکت ابتدا از یک منزل کوچک در خیابان خلیج در منطقه ۱۸ با هدف آموزش و توانبخشی رایگان به توانیابان آغاز شد.

 در ۵ سال اول، تعداد توانیاب هایی که توسط شرکت ها برای کار جذب می شدند زیر ۱۰ درصد بود. در حالی که میلیونها تومان از کمک های مردمی و مجموعه ها صرف آموزش این افراد میشد اما توجه کافی از سمت کسانی که متولی اشتغال این افراد بودند به کار بسته نمی شد. این اتفاق موجب شد تا از سال ۸۵ بعد از ساخت زمینی در منطقه یافت آباد که منابع مالی احداث و راه اندازی آن به طور کامل از کمک های مردمی جمع شده بود، وارد اصلاح ساختار شدیم تا به آنجا که به این جمع بندی رسیدیم که می توانیم برای این افراد شغل ایجاد کنیم.

ما درآن زمان اولین خیریه کشور بودیم که با دیدگاه اشتغالزایی معلولان شروع به کار کردیم. آن ابتدا کارمان را با یک شغل ساده نظیر خیاطی، آن هم با ۳ چرخ خیاطی با همین افراد توان یاب در حد دوخت و دوز عروسک های پارچه ای کلید زدیم. با رصد بازار و بررسی های لازم نیاز جامعه را شناختیم و بعد از این پروسه اولین کارگاه را با ۳ نفر توان یاب و ۳ چرخ خیاطی راه اندازی کردیم و اولین محصول ما بالشتک های ماهک برای کودکان بود.

[/vc_column_text][vc_column_text]تولید البسه کار؛ رعد جامه

یکی از بهترین کارهای ما بحث تولید البسه کار بود که با تحقیقات بر روی کارخانه های بزرگ در این حوزه انجام شد. در سال ۸۶ برند «رعد جامه» را ثبت کردیم و از اینجا بود که اولین کارگاه تولید البسه کار توسط معلولان در کشور، کار خود را آغاز کرد. این کارگاه بعد از چندی به ۲۵ نفر نیروی شاغل رسید و بسیاری از شرکت های صاحب نام به ما اعتماد کردند و لباس کارشان را به ما سفارش می دادند.

باید توجه داشت که در میان افراد ناتوان جسمی که از بهزیستی کمک می گیرند، شاخص بیکاری معلولان جسمی ۶۰ درصد و شاخص بیکاری نابینایان ۷۰ درصد است؛ بنابراین هر فعالیتی هم در این حوزه انجام شود، بازهم کم است.[/vc_column_text][vc_column_text]

صنایع دستی رعد الغدیر، صدرا

شاخه صنایع دستی به دلیل سازگاری با حداقل توان افراد و به صورت کار در منزل، هدف بعدی ما بود. بر این منوال شد که صنایع دستی رعد الغدیر یا همان «صدرا» را که فعالیت بعدی مان بود کلید زدیم.

صبحانه سالم در مترو

سومین فعالیت ما همکاری با مراکزی نظیر شهرداری و مترو بود. طرح صبحانه سالم از این جمله طرح ها بود که صبحانه سالم را توسط معلولان تهیه و در مترو عرضه می کردیم. این طرح با همکاری معاونت فرهنگی مترو تهران باعث شد ۲۰ نفر از توان یابان موسسه نیز مشغول به کار شوند.

[/vc_column_text][vc_column_text]

در سال ۹۳ راه اندازی مراکز پیام یکی از شاخص ترین فعالیت ها برای افراد معلول بود.ما در کمتر از دو سال بیش از ۲۰۰ نفر را برای این امر تربیت کردیم و بیش از ۱۵۰ نفر آنان در خود مجموعه ما مشغول فعالیت برای ده ها شرکت هستند و بیش از ۲۰۰ نفر دیگر هم در منزل مشغول این کار هستند.ما همچنان مشغول این فعالیت هستیم و دور کاری را برای این افراد توسعه می دهیم. در این ده سال که ما شروع به کارآفرینی اجتماعی کردیم بیش از ۲۰۰ نفر را به طور دورکاری در منزل مشغول به کار کردیم و به یاری خدا امسال جشن هزارمین شغل ایجاد شده در موسسه رعد الغدیر را نیز جشن خواهیم گرفت.

طی این ۱۶ سال ۲۵۰۰ نفر از توانیابان از خدمات آموزشی و توانبخشی موسسسه به صورت کاملا رایگان استفاده کرده اند.

 ارائه ۴۰۰ میلیون تومان خدمت رایگان در سال ۹۵ را در قالب خدمات دندانپزشکی

 ما برای اولین بار در کشور با کمک ۲۰ دندانپزشک نیکوکارخدمات مدرن و مناسب برای دندانپزشکی معلولان برای کل کشور را عرضه می کنیم. خدمتی که تاکنون مشکل بسیاری از معلولان سراسر کشور در خصوص بیماری های دهان و دندان را حل کرده است.

[/vc_column_text][vc_column_text]

کسب جوایز متعدد و کارآفرین برتر اجتماعی

ما بارها از طرف سازمان های مختلف به عنوان کارآفرین برتر اجتماعی در کشور انتخاب شده ایم. حتی در همایش سالانه رادیو ملی فرانسه در خرداد سال ۹۵ نیز که با تمرکز بر آسیب پذیران اجتماعی است و از موسساتی که برای این افراد ایجاد شغل کرده اند تقدیر می کند، توانستیم در میان ۲۵۰ طرح کار آفرینی اجتماعی در میان ۵ NGOبرتر در این زمینه قرار بگیریم که بازتاب بسیار زیادی در رسانه های بین المللی داشت.

بسیاری از موسسات نیکوکاری در جهان با بودجه های چند ده میلیاردی بازدهی های به مراتب پایین تری از موسسه ما در زمینه کارآفرینی اجتماعی داشته اند، اما ما با استفاده از پتانسیل فکری بالا، کمک های مردمی و طرح های انگیزشی برای توان یابان توانستیم به دستاوردهای مطلوبی در این زمینه برسیم.

 تیم تحریریه سایت «عصر تشکل» برای مدیریت و اعضای این سازمان مردم نهاد آرزوی موفقیت دارد.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column][vc_column_text]

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر در دماوند افتتاح شد

موسسه رعد محسنین دماوند پایا (بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر) با حضور اعضای هیئت مدیره رعد الغدیر، جمعی از مدیران موسسات مردم نهاد کشور، مدیران دولتی شهرستان دماوند، اعضای هیئت امنا و بانوان نیکوکار مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و همچنین جمعی از خیرین تهرانی و دماوندی در روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه به طور رسمی افتتاح شد.

مطالعه خبر