موسسه نیکوکاری رعدالغدیردر کلام مهندس علی سلطانزاده

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

سال ۱۳۵۱ در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه صنعتی شریف فارغ التحصیل میشود.همزمان با کارکردن همراه سه تن از دوستانش تصمیم میگیرند در یک کار اجتماعی و خیر شرکت کنند . ثمره حرکتشان میشود موسسه نیکوکاری رعدالغدیر که در زمینه توانمندسازی معلولان برای اشتغال فعالیت می کند .
پای صحبت های علی سلطانزاده یکی از سه نفر موسس ومدیر عامل کنونی موسسه نیکوکاری رعدالغدیر نشستیم و شنیدیم که میگوید در ابتدای کار اعتقاد شخصی ام این بود که یک معلول به من نیاز ندارد بلکه این من هستم که نیاز دارم دست یاری به سوی او دراز کنم تا دست یکدیگر را بگیریم و با هم بلند شویم.
نیاز من رسیدن به آن حس شادی غیر قابل وصفی است که از خدمت به یک توانیاب نصیبم میشود، زمانیکه می بینم فرد معلول میتواند زندگی را به شکل دیگری تجربه کند .

موسسه نیکوکاری رعدالغدیراز چه سالی در این حوزه شروع به کار کرد ؟ ایده اولیه تشکیل این بنیاد از کجا آمده است ؟
موسسه نیکوکاری رعدالغدیردر سال ۱۳۸۰ به صورت شعبه جنوب غرب مجتمع نیکو کاری رعد در بلوار خلیج کارش را آغاز کرد و بعد از شش سال در سال ۱۳۸۶ ، با هدف آموزش فنی وحرفه ای منجر به اشتغال برای معلولان جسمی و حرکتی ، به صورت مستقل به ثبت رسید. ایده اولیه این کار همزمان با جنگ تحمیلی شکل گرفت . ما سه نفر از مهندسان این مملکت دیدیم که جوانان عزیز ما به جبهه می روند و این درست نیست وقتی به صورت جانباز باز میگردند تا آخر عمر خانه نشین شوند ، روی تخت بمانند و منتظر باشند سرماه از طرف بنیاد شهید مبلغی را دریافت کنند . بنابراین تصمیم گرفتیم در راستای توانمند سازی منجر به اشتغال این عزیزان حرکتی را انجام دهیم. در آن زمان نظر ما این بود که تا زمانی که جنگ ادامه دارد ما هم به فعالیتمان ادامه بدهیم و زمانی که جنگ تمام شد تجربیاتمان را در زمینه آموزش به این عزیزان در اختیار دولت قرار دهیم تا این مسیر را ادامه بدهد. برای شروع، کاررا با سه اتاق شروع کردیم. در ادامه کار در کنار جانبازان عزیز معلولان را هم در جامعه هدف خود قرار دادیم .
از چه کسانی حمایت می کنید ؟
از معلولین جسمی حرکتی ، به شرط اینکه معلول ذهنی نباشد و در بازه سنی بین ۱۶ تا ۳۵ سال باشند ، حمایت کنیم تا برای اشتغال به توانمند سازی برسند. همچنین به کودکان از شیر خواره تا ۱۲ سال خدمات کار درمانی و گفتار درمانی ارائه میدهیم .
افراد چگونه تحت پوشش قرار میگیرند ؟
موسسه ما فرد را تحت پوشش قرار نمی دهد ، ما حمایت می کنیم . هدف ما آموزش و توانمند سازی معلولان است . افراد از طریق بهزیستی یا از طریق آگهی هایی که منتشر می کنیم به ما مراجعه می کنند . بررسی روی این افراد انجام م یشود و در صورتی که شرایط اولیه را داشته باشند ( معلول ذهنی و نابینا نباشند ) برحسب توانمندی اعضای حرکتی فرد ، تحصیلات و علاقه مندی به کار ، به یکی از رشته هایی که منجر به اشتغالشان می شود هدایت می شوند و در آن زمینه آموزش می بینند. در پایان دوره آموزشی فرد یا به خود اشتغالی می رسد یا اینکه در کارگاه های ما مشغول به کار میشود .
مهمترین مشکلات افراد توانیابی که شما در حمایت مجموعه تان دارید چه چیزهایی هستند ؟
مشکل اصلی و اولیه توانیابان ما مشکل فرهنگی است ،اینکه جامعه هنوز این افراد را باور ندارد این عدم اعتماد و باور ، تاثیر مستقیمی روی خود معلولان دارد و سبب می شود آنها خودشان را باور نداشته باشند .
البته الان نگاهی که جامعه به این افراد دارد نسبت به ۳۰ سال گذشته که تقریبا شروع کار ما بوده خیلی تغییر کرده است. با توجه به تلاش رسانه ها در فرهنگ سازی در این زمینه که معلولان هم شهروندان این جامعه هستند ، نگرش عموم نسبت به معلولان رو به بهبود است. مشکل دوم بحث اشتغال معلولان است .
موسسه نیکوکاری رعدالغدیربرای حل این مشکلات چه راهکارهایی را ارائه میدهد ؟
اهداف ما در راستای حذف این نگاه و حل مشکل اشتغال معلولان است . ما برای حذف این نگاه تلاش میکنیم توانیاب را به خود باوری برسانیم، چرا که یقین داریم می توانند.
در قدم اول هر توانیابی که به موسسه ما مراجعه می کند حداقل یک نفر ناتوانتر از خود را در این جا میبیند . در واقع فرد در عمل می بیند که افراد با معلولیت شدید تر مشغول به کار هستند . این امر سبب میشود کم کم باور کند که من هم می توانم .
علاوه بر این ما خدمات مشاوره ای را برای این عزیزان فراهم می کنیم ، همچنین با بر پایی کلاسهای مهارت زندگی حس خود باوریشان را تقویت می کنیم .
موسسه رعد الغدیر هر ترم حدود ۱۰۰تا ۱۲۰ نفر توانیاب را آموزش می دهد وتا کنون بیش از ۲ هزار نفر آموزش دیده اند و ۶۶۰ نفر را به اشتغال رسانده ایم . ما از این آمار راضی نیستیم اما از یک بعد دیگر جای امیدواری است . خرداد امسال همایشی با عنوان همایش بین المللی معلولان در پاریس برگزار شد و خیریه هایی که در زمینه معلولان فعالیت میکردند هم گردهم آمدند .
موسسه نیکوکاری رعدالغدیردر بین ۲۵۰خیریه شرکت کننده از سراسر جهان رتبه دوم را بعد از فرانسه به دست آورد.
آنجا بود که متوجه شدیم در زمینه اشتغال معلولان کار زیادی انجام نمی شود. بیشتر کشورها در زمینه ایجاد امکانات رفاهی و درمانی برای معلولان تلاش می کنند در حالی که ما اعتقاد داریم در کنار این امکانات رفاهی و درمانی معلولان نیاز دارند که خود باوری شان را تقویت کنند و به اصطلاح دستشان در جیب خودشان باشد .
مساله اشتغال به معلولان حس رضایت مندی ، مفید بودن و احساس غرور میدهد . به این که من هم مانند یک فرد سالم کار میکنم .
در زمینه اشتغال برای دختران ، کلاسهای آموزش خیاطی داریم که البته اگر پسران هم مایل باشند می توانند در این کلاسها شرکت کنند. لازم به توضیح است که این آموزش با هدف تولید لباس کار است .
ما با ۷۰ شرکت قرار داد داریم واین شرکت ها در سال ۲ دست لباس برای پرسنل خود نیاز دارند و توانیابان ما بعد از آموزش شروع به تولید این لباسها می کنند . خیاطان ما بیمه هستند و بر اساس میزان تولیدی که دارند حقوق دریافت می کنند .
کلاسهای آموزش کامپیوتر برای تربیت منشی ، کارهای تبلیغاتی و مرکز پیام ، فعالیت دیگرموسسه در زمینه اشتغال تونیابان است . ما با اتاق بازرگان تهرا ن و شاتل قرارداد بسته ایم تا برای مراکز پاسخگویی از توانیابان آموزش دیده ما استفاده کنند .
در حال حاضر این امر انجام میشود. برای پاسخ گویی به تلفن نیاز است . فرد حدود ۸ تا ۱۰ ساعت روی صندلی بنشیند بدون اینکه جابجا شود، این کار برای یک فرد معمولی و سالم سخت است اما برای معلولانی که روی صندلی چرخ دار هستند و به این شرایط عادت دارند دشوار نیست.
همچنین در حوزه صنایع دستی از جمله معرق کاری ، خراش روی فلز ، نقاشی ، پیکر تراشی ، چرم دوزی و کار با ساقه گندم ، دوره های آموزشی برگزار میشود و تولیدات توانیابان به فروش م یرسد .
در حال حاضر خدمات کار درمانی و گفتار درمانی برای معلولان شیرخوار تا ۱۲ سال را هم در نظر گرفته ایم . با توجه به هزینه بالای گفتاردرمانی که حدود ۳۰ هزار تومان برای هر جلسه است مرکز ما این خدمت را برای افرادی که توان پرداخت آن را ندارند به صورت رایگان ارائه می کند و برای افرادی که مایل به پرداخت باشند هزینه آن را حدود ۳ هزار تومان در نظر گرفته است . این دریافت مبلغ هم برای این است که کمی از هزینه های بسیار بالای این کار جبران شود .همچنین خدمات دندانپزشکی نیز به صورت کاملا رایگان برای عزیزان توانیاب ارائه می شود.
حوزه فعالیت شما فقط به تهران محدود می شود یا دراستانهای دیگر هم فعال هستید ؟
موسسه نیکوکاری رعدالغدیرچند ساختمان فعال درسطح شهر تهران دارد که یکی از ساختمانها در بزرگراه شهید محلاتی قرار دارد. ساختمانی بسیار بزرگ و مجهز به وسایل مدرن برای یک مرکز پیام که ۵۰ نفر ظرفیت دارد . در حال حاضر حدود ۲۰ نفر توانیاب در این ساختمان مشغول بکار هستند تا به امروز هم ۱۵ مرکز در شهرهای دیگر از جمله سبزوار ، زاهدان ، بندر عباس ، شیراز ، اصفهان و کاشان ایجاد کرده ایم.
از تعداد NGOهایی که در زمینه کاری مرتبط با شما فعالیت می کنند اطلاع دارید ، آیا با آنها در ارتباط هستید ؟
حدود ۲۷ موسسه در سراسر کشور وجود دارد که درزمینه توانمندی معلولان برای اشتغال فعالیت می کنند.ما کمک کرده ایم این موسسات راه اندازی شوند وبه ثبت برسند. کمک مامالی نبوده ودرواقع انتقال تجربه بوده است .
همچنین یک انجمن خیریه به نام سماوات به ثبت رسیده است که موسسه رعدالغدیر وهمه انجمن های مشابه ما درآن عضویت دارند. هرساله همایشی برگزار می کند که امسال نیز این همایش در مشهد برگزار خواهد شد در این همایش انجمن ها به انتقال تجربیات خود می پردازند و مسائل و مشکلات خود را مطرح می کنند. از دیگر ارتباطات ما با سایر انجمن های خیریه ، می توان به بازارچه خیریه شبکه همیاری که زیر گذر ایستگاه مترو چهار راه ولیعصر برگزار شد ، اشاره کرد که ۵۲ مرکز خیریه در آن شرکت کردند و توانمند ی هایشان را به مردم ارائه دادند .
این رابطه متقابل بین ما و دیگر خیریه ها وجود دارد. معمولا دیگر مراکز به ما توانیاب معرفی می کنند و ما اگر توانیابانمان نیاز به خدمات مراکز دیگر داشته باشند آنها را به مراکز معرفی می کنیم .
آیا این تعداد NGO پاسخگوی نیاز موجود جامعه است ؟
حدود ۳ در صد جمعیت کشور ما معلول جسمی حرکتی هستند، یعنی از ۸۰ میلیون حدود ۲ میلیون ۶۰۰ نفر . بنابراین موسسه های نیکوکاری فعلی هرگز جوابگوی این نیاز نیستند . این مساله را هم مدنظر قرار دهید که در هیچ کجای دنیا دولت به تنهایی نمی تواند ازپس خدماتی که باید به مدد جویان بدهد بر بیاید ، به همین خاطر وجود موسسات خیریه بسیار مهم است. ما از خیرینی که مایل هستند در این زمینه کار کنند دعوت می کنیم بیایند و از تجربیات ما استفاده کنند و در شهرهای خودشان مرکزی مشابه ما را راه اندازی کنند .
امید واریم بتوانیم به توانیابان کمک کنیم از خانه ها بیرون بیایند ، آموزش ببینند و به خود اشتغالی برسند
به عنوان یک سازمان مردم نهاد ، برای ادامه فعالیتهایتان چگونه تامین منابع می کنید ؟
حدود ۵۰ در صد منابع موسسه ما از طریق خیرین تامین میشود . حدود۲۵درصد توسط تولیدات و کارهای کارگاه های موسسه رعد الغدیر و ۲۵ درصد دیگر توسط یارانه های بهزیستی که طبق قانون مشخص شده است که به مراکزی که به توانیابان خدمات ارائه می دهند تعلق بگیرد تامین میشود .
در طول ۹ سال حضور ما در منطقه ۱۸ هم، شهرداری این منطقه همیشه یاور ما بوده است و این ساختمان را به صورت ۳۰ ساله در اختیار ما قرار داده است .
پرسش دیگر ما درباره میزان مشارکت مردمی در برنامه های جمعیت شماست .
به لطف خداوند، خیرین همواره همیار ما بوده اند . اغلب خیرین به صورت ماهانه یا به صورت سالانه به ما کمک میکنند . خیرینی هم هستند که به صورت موردی برای بازدید از موسسه می آیند و در زمینه های مختلف به ما یاری می رسانند.
موسسه رعد الغدیر در حال حاضر در چه زمینه هایی نیازمند دریافت کمک خیران و فعالان اجتماعی است ؟
نیاز موسسه ما معرفی توانیاب است . مردم می توانند اگر معلولی می شناسند به موسسه ما معرفی کنند تا موسسه رعدالغدیر به صورت رایگان به آنها خدمات بدهد. گفتار درمانی و کاردرمانی در کودکان با توجه به اینکه در سن طلایی رشد قرار دارند بسیار مهم است . هر چه سن توانیاب کمتر باشد بهتر و بیشتر می توان به او کمک کرد تا عدم توانایی برای یک عمر گریبانگیرش نباشد .
درخواست ما از مردم این است که از موسسه بازدید کنند این کار دو حسن دارد اول اینکه ببینند در چه زمینه هایی میتوانند به ما کمک کنند.
دوم اینکه با دیدن توانیابان ما به این باورمی رسند که توانیابان توانایی کار کردن دارند و اگر امکانش را داشته باشند این عزیزان را در کارخانه و شرکتها مشغول بکار کنند .
این موارد بسیار مهمتر از کمک مالی به ما است چرا که نهایت هدف اصلی ما اشتغال توانیابان است . برای مثال کارخانه ای را در نظر بگیرید که در قسمت کار با دستگاه های بسیار پر در آمد نیازمند نیروی کار باشد، چه نیروی بهتر از ناشنوایانی است که برای کار با این دستگاه ها آموزش دیده اند موسسه همچنین برای آموزش، به کامپیوتر و چرخ خیاطی نیاز دارد .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب