چگونه دربهای پلاستیکی به ویلچر تبدیل می شوند ؟

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

روابط عمومی: تفاهم نامه برنامه اقدام مشترک بین موسسه نیکوکاری رعدالغدیر با بزرگترین دانشکده خاورمیانه منعقد شد .

صبح امروز طی مراسمی در محل سالن شورای دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی و با حضور رئیس محیط زیست استان تهران ،معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان پسماند شهرداری تهران و ریاست دانشکده شریعتی، تفاهم نامه چند جانبه برنامه اقدام مشترک بین موسسه نیکوکاری رعدالغدیرو دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی به امضا رسید .
در ابتدای این مراسم فاطمه مهاجرانی رییس دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی و میزبان این مراسم، ضمن خیر مقدم به حضاردرباره فعالیتهای دانشکده شریعتی اینچنین گفت : دانشکده فنی و حرفه ای شریعتی با بیش از ۳۰ سال فعالیت در دوره های مختلف و ۲۰۰۰۰ فارغ التحصیل و ۶۰۰۰ دانشجو، بزرگترین دانشکده خاورمیانه می باشد.
این دانشکده در یک سال و نیم گذشته با ورود جدی در اجرای مسئولیت اجتماعی در حوزه محیط زیست، با مشارکت دانشجویان و پرسنل خود، عنواندار اولین دانشگاه سبزخاورمیانه می باشد.
یکی از برنامه های اخیر این دانشکده در یک سال و نیم گذشته طرح دربهای بطری میباشد که بسیار طرح موفقی هست و با ورود دانشجویان در این طرح و مشارکت آنها در موضوع جمع آوری دربهای پلاستیکی حداقل عواید آن زیبا تر شدن محیط این دانشکده می باشد
و ما خوشحال هستیم که در این اتفاق نا میمون افزایش حجم زباله ها و شیرابه ها که همه ما را در دراز مدت درگیر خواهد نمود بنیانگذار یک سنت حسنه شدیم و توانستیم در زمینه حمایت از محیط زیست گامی موثر برداریم .
وی در خاتمه صحبتهای خود از سازمان پسماند بابت همکاری و مشارکتها ایشان تقدیر و تشکر ویژه نمود .
در ادامه مراسم علیرضا آتشک مدیر موسسه نیکوکاری رعد الغدیر با حضور در پشت تریبون از فعالیتهای این مرکز مردم نهاد خبر داد و گفت: ما در کشور ۲.۷۰۰.۰۰۰ نفر معلول جسمی حرکتی داریم .سازمان مردم نهاد رعد الغیر در مدت ۱۶ سال از فعالیت خود موفق به ارائه خدمات به ۲۵۰۰ نفر از توانیابان جسمی حرکتی شده است .
این مرکز خدمات آموزش فنی و حرفه ای و توانبخشی خود را به صورت رایگان و بدون هیچ گونه تبعیض در اختیار کلیه توانیابان جسمی حرکتی قرار می دهد .
آتشک با اشاره به فعالیت شاخص این موسسه عام المنفعه گفت : توجه جدی ما در جامعه توانمندسازی حرفه ای و اجتماعی توانیابان می باشد و در این راه بهترین و مهمترین وسیله را آموزشهای منجر به اشتغال می دانیم .و در حال حاضر تعداد بسیار از توانیابان آموزش دیده و دارای مهارت در کارگاه های اشتغال این موسسه مشغول بکار هستند .

در چند سال گذشته بسیار از پروژه های زیست محیطی سازمانهای زیر مجموعه شهرداری تهران در حوزه پسماند و محیط زیست در موضوع دوخت کیسه های پارچه ای با هدف کاهش مصرف کیسه های پلاستیکی توسط شهروندان با دستان توانمند عزیزان توانیاب این موسسه اجرایی شده است.
در حال حاضر ۲۹رشته آموزشی در رعد الغدیر در حال آموزش می باشد که بسیاری از آنها پایه زیست محیطی دارند . معرق چوب،معرق فلز، خراش رو فلز، معرق ساقه گندم، نقاشی روی سنگ و … همه دوره هایی است که در بستر توجه به محیط زیست واستفاده از مواد اولیه بازیافتی صورت می گیرد.
آتشک به کسب مقام برگزیده دنیا در سال گذشته توسط توانیابان این موسسه در زمینه صنایع دستی هم اشاره نمود و گفت سال گذشته در کشور فرانسه توانمندیهای توانیابان در زمینه صنایع دستی و هنری درخشید و این موسسه جز ۵ خیریه برتر دنیا می باشد .
مدیر موسسه نیکوکاری رعد الغدیر از پیوست فعالیتهای فرهنگی این موسسه با سازمان پسماند اینچنین گفت : طرح “هر درب بطری؛ یک لبخند” طی برنامه اقدام مشترک با معاونت فرهنگی اجتماعی سازمان پسماند شهرداری تهران از ابتدای سال جاری در تعامل با مدارس در حال اجرا می باشد .
وی خطاب به حضار گفت : شاید برای شما جالب باشد بدانید که هر ۷۵۰ کیلو درب های بطری می تواند وسیله حرکتی را برای یک فرد توانیاب جسمی حرکتی ایجاد کند .
ما در برخی خانواده ها شاهد وجود دو یا سه فرد معلول در خانواده هستیم و این عزیزان برای اینکه به بستر جامعه بیایند؛ تنها وسیله حرکتی شان ویلچر است.
ما در منطقه ۱۸قصد داریم با اجرای این طرح هیچ فرد معلولی را نداشته باشیم که بخاطر نداشتن ویلچر در منزل بماند.
آتشک از کارگاه دوخت کیسه های پارچه ای توسط توانیابان هم گفت : با هدف مصرف کمتر کیسه های پلاستیکی توسط شهروندان در حال حاضر پروژه های دوخت این نوع از کیسه ها به سفارش سازمان شهرداری و حتی سایر ارگانها توسط توانیابان در دست اجراست .
ایشان از توانمندیهای بالاتر توانیابان هم گفت : بیش از ۱۲۰نفر از توانیابان ما در بخش کالسنتر مشغول بکار می باشند . با تعامل صورت یافته با معاونت پسماند شهرداری تهران و حمایت این عزیزان از اشتغال پایدار توانیابان اینک بخش آموزش تلفنی تفکیک زباله در مبدا توسط توانیابان به شهروندان اجرایی شده است که این امر تاثیرات مثبتی هم در پی داشته است .در واقعا این طرح یک تیرو چند نشان پیوستی محیط زیستی فرهنگی و حرکتی انساندوستانه را به همراه دارد .
ایشان در خاتمه سخنانش، آمادگی خود را برای همکاریهای بیشتر با دانشکده شریعتی هم ابراز داشت
محمد صائبی -معاون فرهنگی اجتماعی سازمان مدیریت پسماند- هم پس از حضور در پشت تریبون از دغدغه های خود در این طرح گفت : در همکاریهای اسبق در زمینه جمع آوری دربهای پلاستیکی بزرگترین مشکل ما تبدیل به احسن دربهای دریافتی بود بنابر این تصمیم گرفتیم تا برای حل این مسئله از مشارکت سازمانهای مردم نهاد در کنار این انگیزه مهم بهره مند شویم .
ایشان در ادامه گفت : شهر تهران متعلق به همه سازمانها و دستگاه هایی می باشد که در آن فعالیت می نمایند و حمایت از ان هم مرهون همتی جمعی است
وی به موضوع دربهای پلاستیکی بطریها نیز اشاره نمود و گفت : هدف اصلی ما از اجرای طرح دربهای پلاستیکی در واقع کاهش شیرابه هاست و در تلاش هستیم با اجرای طرح دربهای پلاستیکی ضمن پیگیری این هدف، فرصتی هم برای مشارکت سازمانهای مردم نهاد برای کاهش مسائلشان ایجاد نمائیم.
در خاتمه این مراسم دکتربازگیر رییس سازمان محیط زیست استان تهران هم با توضیح و معرفی طرح توسعه پایدار در اسناد یونسکو گفت : مردم هر کشور موظف هستند سرمایه های زیست محیطی خود را حفظ و آن را در اختیار نسلهای بعد از خود قرار دهند
وی از نقش و تاثیر بانوان در منزل بعنوان یکی از ارکان موثر در ترویج توسعه پایدار نام برد و گفت: مطمئن هستیم که اگر آموزش موضوعات زیست محیطی را از خانواده شروع کنیم اتفاقات خوبی خواهد افتاد.
وی در خاتمه با اشاره به آمار کمی از میزان پسماند تولیدی گفت: سرانه تولید پسماند در کشور نفر ۷۰۰ تا ۸۰۰ گرم می باشد و ما در تهران روزانه ۷ تا ۸ هزار تن پسماند عادی از درب منازل ۵۰ هزارتن پسماند عادی از نوع آوارهای نخاله ساختمانی و روزی ۹۰ تن پسماند پزشکی از از مناطق مختلف جمع آوری می کنیم . اجرای این پروژه ها هزینه های بسیار برای ما در پی دارد و ما به این نتیجه رسیدیم که با اقدام به موقع و کاهش زباله های تولیدی از طریق ارائه آموزش به شهروندان اقدامات موثری را بعمل بیاوریم .
در بخش جنبی این مراسم از یکی از دانشجویان فعال دانشکده در حوزه محیط زیست تقدیر شد و باکسهای جمع آوری دربهای بطری بین کارکنان و دانشجویان توزیع شد .

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر در دماوند افتتاح شد

موسسه رعد محسنین دماوند پایا (بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر) با حضور اعضای هیئت مدیره رعد الغدیر، جمعی از مدیران موسسات مردم نهاد کشور، مدیران دولتی شهرستان دماوند، اعضای هیئت امنا و بانوان نیکوکار مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و همچنین جمعی از خیرین تهرانی و دماوندی در روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه به طور رسمی افتتاح شد.

مطالعه خبر