کارآفرینی اجتماعی بهترین روش برای رفع نیازهای مددجویان و خیریه‌ها است

به گزارش روابط عمومی بنیاد خیریه راهبری آلاء، علیرضا آتشک، قائم مقام مدیرعامل و معاون اشتغال مؤسسه نیکوکاری رعد الغدیر در نخستین نشست یک چایی یک تجربه «گپ و گفت خودمانی خیریه‌های کشور» که با حضور جمعی از فعالان خیریه و علاقمندان به حوزه امور خیر در سالن جلسات بنیاد خیریه راهبری آلاء برگزار شد، با اشاره به تاریخچه شکل گیری و فعالیت‌های موسسه رعد الغدیر بیان داشت: مؤسسه نیکوکاری رعد الغدیر با هدف ارتقاء سطح توانایی‌های افراد توان‌یاب (معلولین جسمی- حرکتی) از طریق فرایند «آموزش فنی و حرفه‌ای»، «توانبخشی» و «اشتغال» از آبانماه سال ۱۳۸۰ رسماً کار خود را آغاز کرد.

آتشک با اشاره به اهداف بانیان این مرکز تصریح کرد: هدف بانیان، خدمتگزاران و حامیان این مؤسسه و توان‌یابان عزیز، ضمن مقابله با تفکر ناتوانی؛ تن‌پروری و صدقه‌گیری؛ ترویج و تحقق اندیشه توانائی و تلاش موثر به‌منظور تأمین معاش عزتمند است.
وی افزود: با این دیدگاه این مجموعه خیریه از سال ۸۰ زیر نظر سازمان بهزیستی کشور به عنوان یک NGO کار خود را شروع کرد تا معلولان را توانمند کند و با ارائه آموزش حرفه‌ای مدرک به آنها در اصل ماهیگیری را آموزش بدهد اما بعد از مدتی دریافتیم برای معلولانی که امروز ماهیگیری را یاد گرفته‌اند در جامعه ماهی چندانی برای صید کردن وجود ندارد و ما به تدریج ما با موجی از معلولین توامند شده مواجه شدیم که مطالبه کار و اشتغال داشتند.

آتشک بیان داشت: به همین منظور و همانند بسیاری دیگر از خیریه‌ها با چند چرخ خیاطی و بررسی نقاط ضعف و قوت کارگاه‌های خیاطی که ورشکسته شده بودند در زمینه تولید لباس کار کار خود را آغاز کردیم و امروز برند رعد جامعه به عنوان یکی از برندهای مطرح در این حوزه است.

مدیر موسسه نیکوکاری رعد الغدیر در ادامه به برخی دیگر از حوزه‌های اشتغال‌زایی موسسه رعد الغدیر همچون مرکز پیام رعد، صبحانه سالم ریحون، کارگاه‌های صنایع دستی، کاریابی و خوداشتغالی ویژه معلولان اشاره کرد و بیان داشت: ما در موسسه رعد الغدیر معتقدیم اگر بتوانیم یک حوزه را به صورت تخصصی دنبال کنیم و به سرانجام برسانیم بهتر است تا در چندین حوزه ورود پیدا کنیم.

وی در ادامه افزود: در ابتدای ورود به حوزه کارآفرینی و اشتغال با انتقادهای جدی مواجه شدیم اما باید به این نکته توجه کرد که در درجه اول بین کارآفرینی اجتماعی و تجارت تفاوت‌های وجود دارد هر چند در ظاهر هر دو مربوط به اشتغال و کسب درآمد و اقتصاد است اما در کارآفرینی اجتماعی سودی که ایجاد می‌شود باید برای حل موضوع اجتماع هزینه شود.
آتشک افزود: سود حاصل از کسب کارهای رعد الغدیر در حوزه آموزش و توانمندسازی معلولان، ارائه خدمات دندانپزشکی به آنها و موارد از این دست هزینه می‌شود.

وی تصریح کرد: به اعتقاد من امروز خیریه‌ها و مددجویان راهی جز ورود به حوزه کارآفرینی اجتماعی ندارند و دیگر مدل وابستگی به یک یا چند خیر و متمول بازاری قابلیت ادامه ندارد.

وی افزود: البته ما نافی حضور و مشارکت خیرین در کارهای خیر نیستیم اما نکته دیگری که در این حوزه مطرح است استفاده و بهره‌مندی از منابع خورد است به طور مثال یک خیریه در کشورهای اروپایی ماهانه از ۵ میلیون شهروند یک یورو کمک دریافت می کند و این خود رقم قابل توجهی می‌شود.

مدیر موسسه رعد الغدیر در پایان با اشاره به مشکلات حوزه معلولین چه در زمینه اشتغال و چه مناسب سازی امکانات شهری و عدم وجود الگوهای مناسب رسانه‌ای فرهنگی در پرداختن به موضوع معلولان تصریح کرد: جامعه معلولین خود باید با مشارکت و حضور جدی در جامعه به مطالبات به حق خود همانند مناسب سازی امکانات شهری برسند.

در پایان این نشست حاضران در نشست به بیان دیدگاه‌ها و نظرات خود در این حوزه پرداختند.

نظرات شما
0 دیدگاه ها
Inline Feedbacks
مشاهده تمامی دیدگاه ها
دیگر مطالب

بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر در دماوند افتتاح شد

موسسه رعد محسنین دماوند پایا (بیست و هفتمین مرکز مشابه رعد الغدیر) با حضور اعضای هیئت مدیره رعد الغدیر، جمعی از مدیران موسسات مردم نهاد کشور، مدیران دولتی شهرستان دماوند، اعضای هیئت امنا و بانوان نیکوکار مجتمع آموزشی نیکوکاری رعد و همچنین جمعی از خیرین تهرانی و دماوندی در روز پنج شنبه ۲۴ خرداد ماه به طور رسمی افتتاح شد.

مطالعه خبر